Muhalifler Deraya'daki kuşatmayı kırdı

Şam kırsalında üç yıldır Esad güçlerinin kuşatması altındaki Deraya'da muhaliflerin ablukayı kırdığı ancak varil bombaları sebebiyle ellerinde fazla tutamayacakalrı belirtiliyor

Muhalifler Deraya'daki kuşatmayı kırdı

İslam Osmanoğlu | Dünya Bülteni -  Kahire

Suriye’de muhalif güçlerin Şam kırsalında yer alan ve üç yıldan bu yana Esad yönetimine bağlı güçlerin kuşatması altındaki Deraya ilçesinin Muaddamiye (Muazzamiye) beldesi ile onu bağlayan yolu açarak Deraya'nın üzerindeki ablukayı kırdığı belirtiliyor.

El Cezire Arapça'nın haberine göre, Şam kırsalında Esad güçleriyle şiddetli çatışmalara giren muhalif gruplar bir hafta önce Muaddamiye beldesini ele geçirmesinin ardından Deraya ilçesine doğru ilerledi ve ilçe ile Muaddamiye arasında bağlantıyı başardı. Muhaliflerin kaydettiği bu ilerlemeyle, üç yıldan bu yana Esad güçleri tarafından uygulanan abluka kırılmış oldu.

Bu arada Esad güçleri, Suriye'nin başkenti Şam'a yakınlığı nedeniyle büyük öneme sahip olan Deraya ilçesini geri almak amacıyla ilçeye hava saldırılarını yoğunlaştırarak sivil bölgeleri de vurdu.

Yerel kaynaklara göre, Deraya ilçesine son 3 günde 300’den fazla varil bombası atıldı. Muhaliflerin uğradıkları yoğun bombardımanla birlikte Deraya- Muaddamiye arasında açtıkları yolu koruyamayacakları belirtiliyor.

DEVRİMİN İLK BAŞLADIĞI YERLERDEN

Deraya, Suriye Devrimi'nin ilk kez başladığı bölgeler arasında olması hasebiyle stratejik önem taşıyor. 2011 öncesi nüfusu 80 bini aşkın olan bölgede devrimin ilk birinci yılında Esed rejiminin uygulamaya soktuğu sistematik baskı ve katliamlar sonucunda önemli oranda insan göç etti. Göç etme imkanı bulamayan önemli bir halk kitlesi ise 2012 yılından beri rejimin kuşatması altında hayata tutunmaya çalışıyor. Bölgeye uzun çabalardan sonra ilk kez bu ay başında BM tarafından insani yardım ulaştırılabilmişti. Nisan ayında 47 Darayalı kadın bir mektup kaleme alarak dünyayı duyarlılığa çağırmıştı. Mektupta “Eğer insani yardım ulaşmazsa çocuklarımız burada açlıktan ölecek!” deniliyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 19:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35