banner39

banner35

Muhalifler: Esad sürprizle karşılaşacak

Suriye'nin Halep kentinde ilerleyişini sürdüren muhaliflerin "Esad, Halep'te sürprizlerle karşılaşabilir" açıklaması dikkat çekti. Muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam, Halep'e yönelik operasyonlarına son vermeyeceklerinin sinyalini verdi.

Ortadoğu 10.08.2016, 13:28 10.08.2016, 13:29
Muhalifler: Esad sürprizle karşılaşacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Halep'teki ablukayı kıran muhalif gruplar, Beşar Esad rejiminin şehirde sürprizlerle karşılaşabileceğini söyledi. Muhalif gruplar adına açıklama yapan Ahraru'ş Şam askeri sözcüsü Ebu Yusuf el-Muhacir, "Fetih Ordusu'nun Halep'e yönelik başlattığı operasyonda geri adım atmak yok" mesajı verdi.

Muhacir, yaptığı açıklamada, Esed rejiminin son birkaç saatte 20'den fazla üyesinin öldürüldüğüne değinerek, "Esed rejimi, Rusya'nın havadan desteğine rağmen Halep'te başarıya ulaşamayacak, geri adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

Suriyeli muhalif gruplar, Halep'te Esed rejiminin ilerleyişini durdurmak için birden çok stratejik noktada operasyon başlatmıştı. Halep'in güneyinde amaçlarına büyük ölçüde ulaşan gruplar özellikle Raşidin, Tille el-Mahrukat gibi bölgelerde kontrol üstünlüğünü sağladı.

TOPÇU OKULU MUHALİFLERİN ELİNDE

Suriyeli muhalifler, Halep kuşatmasını kırma operasyonu sırasında, kentin güneyinde Beşşar Esed rejimine ait çok sayıda karargahı ve mevziyi ele geçirdi. Kontrolü sağlanan karargahlar arasındaki en önemli ve donanımlı yerlerden biri deHalep'in güneybatı ucunda yer alan topçu okulu oldu.

Muhalifler, Esed rejiminin en büyük hatalarından birinin Halep'e yönelik abluka kararı olduğunu savunuyor. Muhacir sözlerine, "Esed bu kuşatmayla, kendisine birden çok cephe hattı açılmasına neden oldu" şeklinde devam etti. Esed'in ve ona bağlı savaşan militanların büyük bir hayal kırıklığına uğradığını kaydeden Muhacir, "Birçok cepheden geri çekildiğine dair duyumlarımız var" diye konuştu.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?