banner39

Muhalifler, Esad'ın arkadaşına sıcak bakmıyor

Muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Milli Konseyi'nde (SMK) Baas rejiminden gelen birinin geçici hükümetin başında olmasını kabul edilmez bulduğunu açıkladı.

Ortadoğu 28.07.2012, 07:09 28.07.2012, 09:05
Muhalifler, Esad'ın arkadaşına sıcak bakmıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'deki Baas rejiminin önemli isimlerinden Menaf Tlas'ın önceki gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesi, Sünni tümgeneralin Beşşar Esad sonrası dönemde kurulması düşünülen geçiş hükümetinin başına geçmesi ihtimalini kuvvetlendirdi.

Muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Milli Konseyi'nde (SMK) ise Baas rejiminden gelen birinin geçici hükümetin başında olmasını kabul edilmez bulduğunu açıkladı. Konsey üyeleri eli kana bulaşmamış olsa bile, Tlas'ın rejimden bu kadar geç ayrılmasının güven konusunda sorun oluşturduğunu belirtti.

Zaman'a konuşan kaynaklar da Cumhuriyet Muhafız Birliği'nden ayrılarak ay başında ülkesini terk eden Tlas'ın medyada parlatıldığını söylerken, "Tlas üzerinde uluslararası uzlaşma olsa bile, Suriye içerisindeki muhalefet razı göstermedikçe bu uzlaşının uygulamaya geçmesi zor." dedi.

Ancak ABD ile yakın teması bulunan Tlas'ın liderliğine, babasının Moskova ile kurduğu yakın ilişkilerden dolayı Rusya'nın da olumlu yaklaştığı belirtiliyor. Suriye muhalefetinden kaynaklar, Hafız Esed'in beyin takımından olan babası Mustafa Tlas'ın, Baas rejiminin Rusya bağlantısını sağladığını söylüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti sonrasında Moskova'ya Esad sonrası için sunduğu isimlere Rus yönetiminin de sıcak baktığını açıklamıştı. Çok iyi Rusça konuştuğu bilinen Mustafa Tlas halen Fransa'da tedavi görüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?