banner39

Muhalifler Esad'ın tanklarını onarıp savaşıyor

Suriyeli muhalifler, ele geçirdikleri hurda tankları onararak Esad rejimine karşı savaşıyor

Ortadoğu 10.09.2013, 13:57 10.09.2013, 14:01
Muhalifler Esad'ın tanklarını onarıp savaşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halep'teki 46. Alayı ele geçiren Özgür Suriye Ordusu, hurda tankları ve zırhlı araçları onararak ihtiyaç duydukları bölgelere takviye gönderiyor.

Suriyeli muhalifler, ellerindeki tüm imkansızlıklara rağmen orduya karşı direnmeye devam ediyor. Suriye'deki iç savaş her geçen gün şiddetini arttırıken Özgür Suriye Ordusu da çatışmalar sonrası ele geçirdikleri ordunun ağır silahlarıyla halkın güvenliği için mücadele ediyor.

Halep kentine bağlı Etarib ilçesindeki 46. Alayı yaklaşık bir yıl önce ele geçiren ÖSO, hurda yığınına dönen tankları, zırhlı araçları onararak ihtiyaç duyulan bölgelere takviye gönderiyor.

Alayın duvarlarında çatışmaların izi olan mermi delikleri, yakılan Suriye bayrağı ve yırtılan Beşşar Esad posterleri, ÖSO'nun yönetime duyduğu öfkeyi ve kararlılığını gösteriyor.

ÖSO askerlerinden Abdülkafi Candama, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alayı ele geçirmek için 55 gün durmadan mücadele ettiklerini söyledi.

''ORDU KAYBEDECEĞİNİ ANLAYINCA MÜHİMMATINI ATEŞE VERDİ''

Gece gündüz uyumadan verdikleri mücadele sonucunda, çoğu hurdayı dönen 9 tank, 30'a yakın zırhlı aracın yanı sıra birçok roketi ve askeri ele geçirdiklerini belirten Candama, 55 gün sonunda sıkışan ordunun mühimmatları yok etmek için ateşe verdiğini anlattı.

Esad ordusundan ele geçirdikleri birçok askeri aracı onardıklarını ve ihtiyaç duyulan bölgelere sevk ettiklerini ifade eden Candama, şöyle devam etti:

"Burayı ele geçirmek için uzun süre planlar yaptık. Elimizde sadece iki tank vardı. İlk denememizde alamadık, çünkü çok fazla sayıda Suriye askeri vardı. Ancak 55 gün boyunca sıkıştırmamız ve kararlı mücadelemiz sonucu 46. Alayı ele geçirdik. Girdiğimiz çatışmada çok sayıda Esad askeri öldü. Allah'ın yardımıyla buradaki 9 tank çok sayıda rehine asker ve mühimmatla roketleri ele geçirdik. Ama çoğunu da onlar teslim olmadan önce tahrip ettiler, yaktılar ve şu anda biz zarar verdikleri savaş malzemelerini onarmaya çalışıyoruz."

ESAD'A KENDİ MÜHİMMATIYLA SALDIRI

Candama, onardıkları malzemeleri Suriye'nin değişik kentlerindeki ÖSO askerlerine takviye olarak gönderdiklerini ve Esad'ın kendi mühimmatıyla yine ona karşı savaştıklarını ve birçok yeri ordunun elinden aldıklarını kaydetti.

Esad ordusunun, şimdi ÖSO'nun eline geçen tanklarla roketlerle halkı vurduğunu belirten Cadanama, şimdi kendi mühimmatlarıyla Esad'ın ordusuna karşı mücadele ettiklerini söyledi. Candama, ancak "ganimet" olarak ele geçirdikleri malzemelerle yetinmeye çalıştıklarını fakat bunların yetersiz olduğunu belirtti.

Esad'ın ordusundan kaçarak ÖSO'na katılan Selahattin Bahaka ise elinde bulunan roketatarla 6 uçağı imha ettiğini öne sürdü.

Elindeki roketin çok güçlü olduğunu ifade eden Bahaka, "Burada mücahit arkadaşlarımızla ülkemizi korumaya çalışıyoruz. Elimde bulunan silah, Esad uçaklarına ve sabit hedeflere karşı kullanılan bir silah. Çok da etkili, hedefi tutturduktan sonra onu yok etmemenin imkanı yok. Bunu 46. Alay'dan ele geçirdik. Bununla 6 uçak düşürdüm. O uçaklar ülkemizi kana buladı ama çok şükür Allah'ın yardımıyla onları yok ettik" dedi.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?