banner15

Muhalifler Halep'in kuzeyinde de ilerliyor

Muhalifler haftasonunda Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge ilan edilmesi öngörülen bölgede IŞİD ile mücadele etti

Muhalifler Halep'in kuzeyinde de ilerliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de haftasonu boyunca muhalifler, IŞİD’in yanı sıra Suriye rejim güçlerine karşı ilerleme kaydetti. Rusya da güçlerini azaltma kararından sonra ilk kez Azez çevresinde IŞİD ile mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı grupları vurdu.

Muhalifler, haftasonu boyunca Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge ilan edilmesi öngörülen bölgede IŞİD ile mücadelelerine ağırlık verdi. ÖSO güçleri Azez-Cerablus arasındaki Kasacık ve Tel Şair köylerini IŞİD'den aldı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da örgüte ait mevzileri bombaladığını belirten yerel kaynaklar, muhaliflerin Çobanbey beldesine dayandığını ifade etti.

Cerablus'a yakın konumda bulunan Türkmen beldesi Çobanbey, IŞİD'in Cerablus'tan gelen ikmal yolunda yer alıyor.

Muhalifler, Halep'in güneyinde de Esad güçlerine karşı ilerleme sağladı. Şam-Halep yoluna yakın olması nedeniyle stratejik öneme sahip Ays beldesi ve çevresindeki tepelerin kontrolü muhaliflere geçti.

Yerel kaynaklar, muhaliflerin rejim güçlerinin geçici ve kısmi ateşkesi Şam ve çevresinde ihlal etmesine misilleme olarak Halep'in güneyinde harekat düzenlediğini ifade etti. Geçen cuma rejim, Şam'ın Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki Deyr Asafir beldesindeki bir okul ve hastaneye hava saldırısı düzenlemiş, çoğu çocuk 32 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Bu arada iki hafta önce Suriye'deki güçlerini azaltacağını açıklayan Rusya haftasonu ateşkesi ihlal etti. Yerel kaynaklar, Azez'deki devlet hastanesi civarını bombalayan Rus uçaklarının hedefinde bölgedeki ÖSO güçleri olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 15:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48