banner39

Muhalifler 'ihanet' dedi, Rusya baskı istedi

Suriye'de yönetime karşı savaşan gruplar, önümüzdeki ay yapılması planlanan Cenevre konferansına katılımın "ihanet" olduğunu savundu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov "son durum, Suriyeli muhalifler üzerinde etkisi olan tarafların konuya müdahil olmasını gerektiriyor" dedi

Ortadoğu 28.10.2013, 16:25 28.10.2013, 17:07
Muhalifler 'ihanet' dedi, Rusya baskı istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye için barış konferansı arayışı muhalif grupların Cenevre 2'yi boykot kararlarıyla gölgeleniyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Suriye’deki rejime karşı savaşan 19 'İslamcı' grubun, Cenevre’de yapılması planlanan barış konferansına katılmayı reddettiğini bildirdi.

Haberde, gruplar adına yapılan açıklamada “İkinci Cenevre Konferansı halkımızın tercihi ve devrimimizin talebi değildir ve hiçbir zaman da olmayacaktır” ifadesine yer verildiği belirtildi.

Habere göre, Tevhid Tugayı, Ahrar uş-Şam, Şukur el-Şam, Ahfad el-Resul’un aralarında olduğu gruplar konferansa katılacakları “ihanetle” de suçladı ve katılanların mahkeme önünde hesap verecekleri vurgulandı.

Batı ülkeleri ise muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Ulusal Koalisyonu’na, 9 Kasım’daki toplantısında konferansa katılma kararı alması için baskı yapmayı sürdürüyor.

RUSYA BASKI İSTEDİ

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli muhalifler üzerinde etkili olan tarafların Cenevre-2 konferansının toplanması için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Rusya'nın Rostov şehrinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriyeli muhaliflerin kendi içinde gruplara ayrılmasından dolayı birçok sorunun ortaya çıktığını ifade etti. Rus Bakan, Suriye'de yönetime karşı savaşan bazı muhalif grupların, Cenevre-2 konferansına katılacak ülkelere karşı tehditlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

"Cenevre-2 konferansındaki son durum, Suriyeli muhalifler üzerinde etkisi olan tarafların konuya müdahil olmasını gerektiriyor" diyen Lavrov, Suriye'deki her bir muhalif grubun Ortadoğu'dan veya başka bölgeden bir "sponsoru" olduğunu savundu. Lavrov,  "Bunu herkes çok iyi biliyor, Amerikalı partnerlerimiz de. Onlarla birlikte bu grupları destekleyen ülkelerin, muhalefetin davranışından sorumlu olduğunun bilincine varmasını istiyoruz" diye konuştu.

Guardian’ın tartışma sayfalarında yazan Suriyeli yazar Rime Allaf ise, “Bize barış verin, süreç değil” diyerek, Cenevre Konferansı’nın düzenleniş şeklini eleştirdi.

ABD’yi, anlaşmazlığa son vermek yerine “sonu gelmeyen görüşmeler” peşinde olmakla suçlayan Allaf, “Suriye’nin gerçek dostları Esad’ın kuşatmasını kırar, hava gücünü etkisizleştirir ve hem Suriye halkını hem de devrimcileri Cenevre’de umut olduğuna, bir değişimin yakın olduğuna ve kabusun sona erdiğine ikna ederdi. Bundan daha azı sadece Suriyelileri daha fazla ümitsizliğe ve bölgeyi daha büyük bir istikrarsızlığa sürükler” ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?