Muhalifler 'İhvancı' denilerek bastırılıyor

Müslüman Kardeşler’i şiddet kullanarak sindirmeye çalışan Mısır’daki darbe yönetimi, diğer muhalifleri de ‘İhvan mensubu’ diyerek birçok kişi gözaltına alındığı belirtiliyor.

Muhalifler 'İhvancı' denilerek bastırılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan New York Times gazetesi, Mısır’da 3 Temmuz’daki darbenin ardından Müslüman Kardeşler’in (İhvan-ı Müslimin) yanı sıra diğer muhalif seslerin de bastırılmaya başlandığını yazdı. Gazete, liberal aktivistlerin dahi ‘tehlikeli İslamcı’ denilerek gözaltına alındıklarını ifade etti.

Mübarek rejimi döneminde uygulanan olağanüstü halin yeniden uygulamaya konulduğunu hatırlatan NY Times, bu yasanın polisin keyfi tutuklamalarına ve savcıların siyasi soruşturma açmasına imkân tanıdığını kaydetti. Gazete, dün yayımladığı haberinde bazı aktivistlerin, “Yetkililer, 2011’deki Hüsnü Mübarek rejimi karşıtı ayaklanma öncesi dönemden bile daha fazla bir dokunulmazlık hissiyle hareket ediyor.” şeklindeki görüşüne yer verdi.

Ordu desteğinde kurulan geçici yönetim, İhvan’ı ‘ülke güvenliğine tehdit olarak ilan ederek hareketin, darbe karşıtı gösterilerini güç kullanarak dağıtmış, birçok liderini de tutuklamıştı. NY Times haberinde, polisin ‘İhvan mensubu’ diyerek gerçekleştirdiği gözaltılara dikkat çekti. Cinsel içerikli filmleriyle bilinen Kanadalı film yapımcısı John Greyson’ın ‘Müslüman Kardeşler üyeleriyle birlikte bir polis karakoluna saldırmak’ ve ‘kanlı şiddet eylemlerine katılmak’ iddiasıyla 11 gün önce gözaltına alındığını belirtti. Güvenlik güçlerinin, Süveyş şehrinde çelik işçilerinin, tazminat talebi ve işten çıkarılmalara tepki olarak düzenledikleri protestonun, ‘İhvan’ın Mısır’ı istikrarsızlaştırma komplosunun bir parçası olmakla’ suçlanarak dağıtıldığını kaydetti. Haberde ayrıca Ocak 2011’de Hüsnü Mübarek rejiminin devrildiği protesto gösterilerinde etkin rol oynayan 6 Nisan grubunun önde gelen iki lideri hakkında casusluktan soruşturma başlatıldığı, ‘Islam Today’ adlı internet sitesinin 5 çalışanının da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidardan indirildiği askeri müdahaleye ‘darbe’ dedikleri için gözaltına alındıkları aktarıldı. 14 Ağustos’ta Kahire’de 800’ü aşkın insanın katledildiği baskının ardından cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden istifa eden liberal siyasi Muhammed Baradey hakkında da ‘milli güvene ihanet’ suçlamasıyla geçen hafta dava açılmıştı.

Muteber sivil toplum kuruluşu İnsan Hakları İzleme Örgütü araştırmacılarından Hiba Mureyef, gazeteye yaptığı açıklamada, Mısır polisinin, iki buçuk yıldır ilk kez halka hesap vermekten veya sorgulanmaktan korkmadığını söyledi. Darbeden bu yana Mursi’nin devrilmesini protesto edenlere yönelik üç kez katliam gerçekleştirildiğini, binden fazla kişinin öldürüldüğünü ifade eden Mureyef, “Polisi sorgulayan herkes şimdi hain ilan ediliyor. Bu, 2010 öncesinde dahi olmayan bir koruma.” yorumunda bulundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 07:42
banner53
YORUM EKLE

banner39