Muhalifler İstanbul'da Cenevre'yi görüşüyor

Suriyeli muhalifler İstanbul'da geçici hükümeti ve Cenevre Konferansı'nı görüşmek için bir araya geldi

Muhalifler İstanbul'da Cenevre'yi görüşüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da bir araya gelen Suriyeli muhalifler, Cenevre Konferansı'na katılıp katılmamayı tartışıyor. Çıkacak kararın bugün açıklanması bekleniyor. Muhalifler, geçici hükümet üyelerini de belirleyecek.

Ahmed Carba'nin başkanlık ettiği Suriye Ulusal Koalisyonu'nu oluşturan muhalif gruplar, Cenevre Konferansı'na katılıp katılmamayı İstanbul'da karara bağlayacak. Muhaliflerin dün başlayan, bugün de devam edecek olan toplantısından çıkacak karar, Suriye'deki krizin diplomatik yollardan çözümü sürecini etkileyecek.

Koalisyon olarak genel kurul bazında 10'uncu kez bir araya gelen muhalifler, şimdiye kadar Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevden uzaklaştırılmasını Cenevre'ye katılım için ön şart olarak ileri sürmüşlerdi.

Suriye Ulusal Koalisyonu'na yakın kaynakların bildirdiğine göre, toplantıda Ahmed Salih Tuma başkanlığındaki geçici hükümetin üyeleri de belirlenecek. Bu konuda bir mutabakatın sağlanması durumunda, bugün kamuoyuna açıklama yapılması bekleniyor.

Toplantıda ayrıca Kürt Ulusal Konseyi'nden Suriye Ulusal Konseyi'ne 11 yeni üyenin katılımı da müzakere edilecek. Kürt Ulusal Konseyi'nin diğer muhalif gruplarla birlikte hareket etmesi konusunda şimdiye kadar gösterilen çabalar zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2013, 13:47
banner53
YORUM EKLE

banner39