banner39

Muhalifler 'koridor' istedi, AP 'birleşin' dedi

Suriye muhalefeti ülkelerinde yaşanan katliamı Avrupa Parlamentosu'nda anlattı.

Ortadoğu 20.06.2012, 11:31 20.06.2012, 13:41
Muhalifler 'koridor' istedi, AP 'birleşin' dedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'den her gün gelen ölüm haberleri yürek burkmaya devam ediyor, uluslarası toplum ise yaşananları adeta eli kolu bağlı izliyor.

Hem Suriye içinde hem de dışında Avrupa'da örgütlenen Suriye muhalefeti ise ülkelerinde yaşanan katliamı dünyaya anlatmaya çalışıyor. Suriyeli muhalifler bu kez de Avrupa Parlamentosu'nda çekilen sıkıntıyı Avrupa ile paylaştı.

Suriye halkının artık kendi geleceklerini ellerine almak istediğini söyleyen muhalifler, eli kanlı Esed rejiminin katliamının insanlık tarihi için kara bir leke olduğunun altını çizdi.

Muhalifler, sıkıntılı sürecin atlatılmasında Türkiye'nin rolüne de dikkat çekti.
Suriyeli Aktivist Heysem El Melih, "Türkiye yönetimi ve halkı Suriye muhalefetini destekliyor ve şu ana kadar politik baskı uygulamaya devam ediyorlar. Ancak Türkiye'den daha fazlasını da bekliyoruz. Özellikle Suriye'nin içindeki bazı noktalara insani yardım koridorları oluşturulması Türkiye'nin yapabileceği en önemli şey" dedi.

"Birleşin"

Avrupalı parlamenterler ise Suriyeli muhaliflere "birleşme" çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ana Maria Gomez, "Bir Suriye dostu olarak Suriyelilere çağrım: Birleşin, dayanışma gösterin. Kendi kuvvetinize güvenin, bu Esed rejimini devirmenin tek yolu. Irak'a baktığımızda, Libya'ya baktığımızda başkalarının sizi kurtarmasını beklemenin ne kadar zararlı olabileceğini gördük" dedi.

Suriyeli muhaliflere göre ise, eğer Rusya da yakın zamanda Suriye yönetiminden desteğini çekerse Esad rejiminin devrilmesi an meselesi...

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?