banner39

Muhalifler kuşatmayı kırdı; hedef Halep'in tamamı

Suriyeli muhalifler, rejimin Halep'e uyguladığı kuşatmayı kırdıktan sonra şehrin tamamını kontrol etmek için harekete geçti.

Ortadoğu 08.08.2016, 13:18 08.08.2016, 14:51
Muhalifler kuşatmayı kırdı; hedef Halep'in tamamı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad rejimine karşı savaşan Suriyeli muhalifler, kendilerine karşı girişilen Halep'teki kuşatmayı püskürttükten sonra şehrin tamamını kontrol etmek için yeni bir saldırı başlattı. Fetih Ordusu tarafından yapılan açıklamada, "Halep'in tamamını kontrol edebilmek için yeni bir operasyon başlatıldı" ifadelerine yer verildi.

Suriyeli muhalifler, Beşşar Esed rejiminin ablukası altındaki bölgelere ulaşmak için Halep'in güneyinde başlatılan operasyonun yedinci gününde kent üzerindeki kuşatmayı kırmıştı.

Fetih Ordusu'nun çatışmalarda Ramuse kavşağını, fırını ve petrol istasyonunun denetimini sağladığını aktaran yerel kaynaklar, muhaliflerin 7 günde rejim saflarında savaşan aralarında İran, Irak ve Hizbullah milislerinin de bulunduğu 150 kişiyi öldürdüğünü kaydetmişti.

 

HİZBULLAH HALEP'E GÜÇ YIĞIYOR

Esad güçlerinin Halep'te uyguladığı kuşatmanın cumartesi günü muhaliflerce kırılması sırasında sekiz Hizbullah üyesinin öldüğü açıklanırken diğer yandan da bölgeye 400 asker daha gönderileceği bildirildi.

Lübnan Hizbullah'ı Halep kuşatmasının kırılmasının ardından bölgeye takviye asker göndereceğini açıkladı.

Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerle Esad yönetimi arasında devam eden çatışmalarda rejim saflarında savaşan 8 Hizbullah üyesinin haftasonu devam eden çatışmalarda hayatını kaybettiği belirtildi. Ölen Hizbullah üyelerinin kimlikleri ile ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

LÜBNAN HİZBULLAH'INDAN 400 TAKVİYE

Yalibnan haber sitesi cumartesi günü yaşanan çatışmalarda 500'den fazla muhalifin öldürüldüğünü iddia etti. Halep kuşatmasının muhaliflerce kırılmasının ardından Lübnan Hizbullah hareketi pazar günü yaptığı açıklamada Halep'e 400'den fazla savaşçı göndermeye karar verdiklerini ilan etti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah geçen ay yaptığı açıklamada, "Halep'teki varlığımızı artıracağız. Geri çekilmek caiz değildir" demişti. 

Hizbullah kaynakları iddiaları henüz doğrulamadı. Ancak 2013 yılından beri Suriye'de savaşan Hizbullah'ın toplam kayıpları 2 bine yaklaştığı tahmin ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?