banner39

Muhalifler Moskova görüşmelerinden umutsuz

Ulusal Çağrı Platformu, görüşmelerde Rusya'nın arabuluculuk rolü üstlenmesinin önemli gelişmeler sağlayabileceğini fakat rejimin taleplere olumlu yaklaşmadığını söyledi

Ortadoğu 31.01.2015, 17:50 31.01.2015, 17:58
Muhalifler Moskova görüşmelerinden umutsuz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de rejime karşı mücadele eden Ulusal Çağrı Platformu’nun Başkanı Semir el-Ayta, Moskova'daki görüşmelerin bir ay içerisinde yeniden başlayacağını belirtti.

El Ayta, Suriye krizine ilişkin Rusya'nın başkenti Moskova'da Suriye muhalefeti ile hükümet temsilcileri arasındaki istişare görüşmelerinin sona ermesinin ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın gelecek görüşmelerde Suriye'deki siyasi ve insani durumlarla ilgili arabuluculuk rolünü üstleyeceğini belirterek, bunun önemli gelişmeler sağlayacağına inandığını ifade etti.

El-Ayta, siyasi konuyla ilgili, Suriye'de savaşan tüm grupların aynı masaya oturmalarının gerekli olduğunu, bunların görüşmelerden uzak kaldıkları sürece Suriye'de barış sağlanmasının mümkün olmayacağını savundu. İnsani durumla ilgili ise özellikle hapishanelerdeki siyasi tutukluların serbest bırakılması konusuna rejimin heyet başkanı ve Suriye'nin BM Temsilcisi Beşşar el-Caferi'nin itiraz ettiğini söyledi. Rejimin hapishanelerde bulunan tutuklular için ortak bir liste hazırlanması yönündeki talebi de reddettiğini ifade eden el Ayta, tutukluların listelerini Rus tarafına resmi bir şekilde sunduklarını, Rus tarafının da bu listeleri Suriye rejimine teslim edeceğini açıkladı.

Rejim heyetinin görüşmelerdeki teati tarzını yorumlayan Ayta, rejim zihniyetinin hiç değişmediğini belirterek, Rejim heyetinin başkanı Ceferi'nin Muhalefet temsilcileriyle bazı ufak ayrıntılar hakkında yaptığı kavgalarda kendini yıprattığını söyledi.

Görüşmelere katılan muhalefet grupları arasında yeterince koordinasyon sağlanmadığını kaydeden El Ayta, muhalefetin kendi temsilcilerini seçmediğini, temsilcilerin Rusya hükümetinin davetleriyle belirlendiğini hatırlatarak, “Rejim bu konuda bizden daha üstün. Kendini temsil edecek isimleri kendisi belirledi' ifadesini kullandı.

MUHALİFLERİN BAZI NOKTALARDAKİ İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Bu arada Suriye'nin güneyindeki Dera kenti çevresinde bulunan ve birçok silahlı muhalif grupların birleşmesiyle kurulan "Güney Cephesi" birçok noktada etkin bir şekilde ilerliyor.

Suriye'de rejime karşı ilk gösterilerin yapıldığı, ülkenin güneyindeki Dera kentini ve kırsalının hakimiyetini elinde tutan Güney Cephesi, 57 birlikten toplam 40 bin silahlı muhaliften meydana geliyor.

Güney Cephesi saha komutanlarından Abdullah Ebu Talha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Cephesi'nin, ülkenin güneyinde Dera kentine bağlı Nuva ilçesi ile Şeyh Miskin'deki 82. Tümen'in kontrolünü sağladıktan sonra, bölgede önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti.

Cephe'nin, Dera kenti ve çevresindeki birçok beldenin kontrolünü ele geçirdiğini ifade eden Ebu Talha, "Güney Cephesi, Dera ve çevresinde yer alan bölgelerin yüzde 70'nin denetimini eline geçirmiş bulunuyor. Suriye'nin Ürdün'le olan sınır hattının kontrolü de Cephe'nin elinde. Cephe, Şam'ın kuzeydoğusunda yer alan Kalamun bölgesinde de önemli ilerlemeler sağlıyor" dedi.

"82.TÜMEN'DE UZUN MENZİLLİ FÜZELER ELE GEÇİRDİK"

Ebu Talha, Dera kentine bağlı Şeyh Miskin beldesinin büyük bir kısmının denetimini ele geçirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ağır silahlarla Şeyh Miskin'deki 82. Tümen'e saldırdık, rejimin hava saldırıları bizim bölgede ilerleyişimizi aksatmasına rağmen operasyondan vazgeçmedik. 82. Tümen'in denetimini sağladık. Tümen'de, aralarında uzun menzilli füzelerin de olduğu çok sayıda askeri mühimmat ele geçirdik."

Yeni bir göç dalgasının yaşanmaması için, 7 milyon nüfusa sahip başkente saldırmak istemediklerini vurgulayan Talha, şunları söyledi:

"Başkent'e yeni bir saldırı demek büyük bir göç dalgası demektir. Cephe, Başkent yerine şimdi Kalamun bölgesine yönelmiş durumda. Dera bölgesinde de rejime ait bir kaç yer kalmış. Buralar temizlendikten sonra başka planlamalarımız vardır."

"İSLAMİ CEPHE, HALEP'İN KUŞATILMASINA DİRENİYOR"

Ebu Talha, ülkenin kuzeyindeki Halep kentinde İslami Cephe'nin operasyonlarını da takip ettiklerini aktararak, sözlerine şöyle devam etti:

"İslami Cephe'ye bağlı birlikler, Halep'in kuzeyinde Şam yönetimine bağlı güçlerin kenti kuşatmasına direniyor. İslami Cephe, son zamanlarda Halep'in kuzeyinde rejim güçlerine saldırarak birçok bölgenin denetimini tekrar ele geçirdi. Rejim, BM ile Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın, Halep'te ateşkesin dondurulmasına sıcak baktı. Çünkü Halep'teki güçlerini güneye kaydırmak istiyordu. Muhalifler bunu kabul etmeyince Esad'ın Halep planı suya düştü."

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü