Muhalifler patlamayan mühimmattan bomba yapıyor

ÖSO'ya bağlı Türkmen Dağı Tugayı, Esad ordusunun patlamayan mühimmatlarından el bombası yapıyor

Muhalifler patlamayan mühimmattan bomba yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Türkmen Dağı Tugayı, Esad güçlerinin patlamayan bombalarını kendi düzenekleriyle mayına ve el bombasına dönüştürüyor.

Türkmen Dağı Tugayı komutanlarından Yavuz Süleyman, silah temin etme olanağı bulunmadığından mühimmatlarını kendi imkanlarıyla hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.

Esad'a bağlı ordu birliklerinin düzenlediği saldırılarda patlamayan bombaları mühimmata dönüştürdüklerini belirten Süleyman, patlamamış tank mermisi ve füzelerden mayın, misket bombalarınden ise el bombası yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yavuz Süleyman, bu işin rinskli olduğuna dikkati çekerek, mühimmat dönüştürme işlemini, savaştan önce tornacılık yapanların üstlendiğini anlattı.

ASIRLIK SİLAHLARLA SAVAŞIYORLAR

Esad güçlerine karşı 1905, 1943 ve 1945 tarihli tüfeklerle de karşı koymaya çalışan Türkmen birlikleri, en büyük sıkıntılarının silah yetersizliği olduğunu ifade ediyorlar

Kısıtlı imkanlarla mücadelelerine devam eden ÖSO birlikleri, kendilerini korumak için siper kazıyor.

Ağır silahları olmadığı için operasyon düzenleyemeyen birlikler, Suriye'ye olası askeri müdahaleyi beklediklerini belirtti.

SAVAŞIN ÇOCUKLARI

Öte yandan, Suriye'de devam eden iç savaş, en çok çocukları etkiliyor. Bölgedeki çocuklar, savaşın getirdiği sıkıntılara rağmen bir şekilde çocukluklarını da yaşamaya devam ediyor. Sıcaklığın 35 dereceye ulaştığı Bayırbucak Türkmen Bölgesi'ndeki çocuklar, Büyükdere'de serinlemeye çalışıyor.

İç savaştan önce aileleriyle sık sık denize gittiklerini ifade eden çocuklar, bu bölgelerin Esad'a bağlı güçlerin kontrolünde olmasından dolayı derede yüzmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39