banner15

Muhalifler, rejimi görüşmeleri tıkamakla suçluyor

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Sözcüsü Salim el-Muslat, rejimi Cenevre'deki barış görüşmelerini tıkamakla suçladı

Muhalifler, rejimi görüşmeleri tıkamakla suçluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Sözcüsü Salim el-Muslat, rejimi Cenevre'deki barış görüşmelerini tıkamakla suçladı. Muslat, "Rejimin görüşmelere yaklaşımı nedeniyle açıkçası bu turda hiçbir ilerleme kaydedilemedi" dedi.

Muslat, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin ilk turunu gazetecilere değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile ilk görüşmelerinde kendisine muhaliflerin siyasi geçiş sürecine ilişkin önerilerinin bulunduğu bir belge teslim ettiklerini ifade eden Muslat, de Mistura'nın ise MYK heyetine 29 soru yönelttiğini ve MYK'nın da BM'nin sorularına cevap verdiğini belirtti.

'TÜRKİYE ÖNCE KALBİNİ AÇTI'

Suriye rejimi ve rejime destek veren İran'ı teröre destek vermekle suçlayan Muslat, Suriye'de terörün sebep olduğu sığınmacı krizinin Türkiye ve diğer komşu ülkeler üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.

Muslat, "Türkiye sığınmacılara kapısını açmadan önce kalbini açtı. Bir sürü insanımız Türkiye'de ama bu insanlar Suriye'ye geri dönmek zorunda" dedi.

Görüşmelerin bu turunda herhangi bir ilerleme kaydedilip kaydedilmediği sorusuna ise Muslat, "Rejimin görüşmelere yaklaşımı nedeniyle açıkçası bu turda hiçbir ilerleme kaydedilemedi" cevabını verdi.

'KERRY-LAVROV GÖRÜLMESİ ÖNEMLİ'

Moskova'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasındaki görüşmenin önemli olacağına dikkati çeken Muslat, şunları söyledi:

"Siyasi süreç, rejimin görüşmeleri tıkaması ve tutuklular konusu gündeme getirilmeli. Kerry, tutukluların serbest bırakılması konusunu Moskova'da gündeme getireceğine ilişkin bize söz vermişti. Umarız bu görüşmeden olumlu sonuçlar çıkar."

'ESAD'LA BİR GELECEK OLMAZ'

Esad'in geçiş sürecinde de Suriye'nin geleceğinde de rolü olamayacağını vurgulayan Muslat, "Esad'in bütün yetkileri elinden alınsa bile Suriye'nin geleceğinde bir rol alamaz. Kalırsa ölümler yaşanmaya devam edecek. Suriyeliler artık daha fazla ölüm, daha fazla terör görmek istemiyor. Esad'in gitme zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48