banner39

Muhalifler Rusya'nın planına tepkili

SMDK, Rusya'nın planının, kimyasal silahı olmadığını iddia eden Esad'a güvenmeyi gerektirdiğini ve zaman kazanmak için bir manevra olduğunu savundu

Ortadoğu 12.09.2013, 08:03 12.09.2013, 09:18
Muhalifler Rusya'nın planına tepkili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Rusya'nın girişiminin, zaman kazanmak için yapılmış siyasi bir manevra olduğunu bildirdi.

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, "Rusya'nın önerisi, on binlerce insanı öldüren ve daha bir hafta öncesine kadar kimyasal silah sahibi olduğunu inkar eden Beşşar Esad'a güvenmeyi gerektirdiği gibi, Suriye halkını öldürmesi için Esad'a para ve silah yardımını devam ettiren Rus hükümetine de güvenmeyi gerektirir. Rusya'nın girişimi, zaman kazanmak için yapılmış bir siyasi manevradır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Suriye halkına karşı suç işleyenlerin tamamının yargılanması ve Birleşmiş Milletler'in (BM) kararlarının uygulanmasına hükmeden BM'nin 7. maddesi uyarınca karar çıkması durumunda, sunulacak her türlü girişimin Suriye halkı tarafından kabul edileceği kaydedildi.

Kuzey Kore ile İran'ın, Esad'ın halkına karşı kimyasal silah kullanması konusundaki uluslararası kamuoyunun tepkisini beklediği belirtilen açıklamada, "Eğer uluslararası kamuoyunun tepkisi, kimyasal silah kullanılması konusundaki tutumunun ciddiyetini ortaya koymaz ise İran ve Kuzey Kore devlet olarak, Hizbullah militanları da terör örgütü olarak bu silahın üretimi ve kaçakçılığının yapılması için yakılmış yeşil ışık olarak kabul edecektir" değerlendirmesinde bulunuldu.

SMDK'nın açıklamasında, Suriye'de yaşananların iç savaş değil, özgürlük, adalet ve demokrasi beklentilerini savunmak amacıyla, diktatör rejime karşı yapılan halk devrimi olduğu bildirildi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?