Muhalifler ve rejim toprak bütünlüğünde anlaştı

Mistura, hem Suriyeli muhaliflerin hem de rejimin Suriye'nin birliği, toprak bütünlüğü ve federalizmin konuşulmaması konusunda prensipte anlaştıklarını söyledi

Muhalifler ve rejim toprak bütünlüğünde anlaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyeti ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan de Mistura, MYK heyeti ile oldukça kapsamlı ve verimli bir görüşme yaptığını ifade etti.

Dariyya'ya insani yardım ulaştırılması ve tutukluların serbest bırakılması konusunda rejim heyeti ile görüşmeye devam ettiğini söyleyen de Mistura, "Hükümet tarafından tutuklanan kişilerin sayısı oldukça fazla. (Muhaliflerce) kaçırılan kişiler de çok ama aradaki fark çok büyük" dedi.

REJİM VE MUHALİFLERİN ANLAŞTIĞI ORTAK NOKTALAR VAR

Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının hala büyük olmasına rağmen tarafların bazı konularda anlaştığına dikkati çeken de Mistura, şöyle devam etti:

"(Rejim ve muhalifler) Suriye'nin birliği, toprak bütünlüğü ve federalizmin konuşulmaması konusunda prensipte anlaşıyorlar ayrıca azınlık ve çoğunluk, sınırların bütünlüğü gibi konular da var. Görmemiz gereken şey ise siyasi geçiş konusunda uzlaşma."

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 08:11
banner53
YORUM EKLE

banner39