banner39

Muhaliflerden Cenevre için 'Esad' şartı

SMDK Başkanı Ahmed Carba, Esad iktidarda kaldığı sürece Cenevre Konferansı'na katılmayacaklarını açıkladı

Ortadoğu 22.10.2013, 15:52 23.10.2013, 15:59
Muhaliflerden Cenevre için 'Esad' şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SMDK Başkanı Ahmed Carba, Londra'da yapılan Suriye'nin Dostları Konferansı'nda yapacağı konuşmada Cenevre'ye katılma şartı olarak Suriye Devlet Başkanı beşar Esad'ın iktidardan inmesi şartını koşacaklarını söyleyeceğini açıkladı.

Reuters'te yer alan habere göre Jarba, Londra'da yapacağı konuşmada muhaliflerin Esad'ın iktidardan inmesi konusunda başarı sağlamadan yapacakları müzakerelerde güç kaybedeceklerini söyleyecek.

Carba, 'uluslararası baskıya boyun eğip isyanın amacı olan Esad'ın iktidarı bırakması şartından vazgeçerse muhalefetin itibarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını' savundu.

Carba, Suriye rejiminin hapsedilen kadın ve çocukları bırakmaması ve Şam ile Humus çevresinde muhaliflerin elinde bulunan bölgelerdeki felce uğratan kuşatmayı kaldırmaması halinde kendisi ve grup üyelerinin Cenevre'deki görüşmelere katılmasının zor olduğunu belirtti.

Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) Başkanı George Sabra da "SMDK içindeki en büyük blokuz. Konferansa katılacak olurlarsa koalisyondan ayrılabiliriz" demişti.

Muhaliflerin açıklamalarından sonra Cenevre Konferansı'nın yapılmasının zora girdiği şeklinde yorumlar yapılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?