Muhaliflerden Esad güçlerine ağır darbe

Muhalifler, Halep'in Han Tuman beldesi çevresinde bir tank birliği, mühimmat depoları ile iki köyün kontrolünü ele geçirirken, Afgan milislerinin de bulunduğu 60 rejim askerini öldürdü, 11 askeri de esir aldı

Muhaliflerden Esad güçlerine ağır darbe

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhalifler, rejimin Rus hava desteği almasından bu yana, Halep civarında Esad güçlerine en ağır darbeyi vurdu. Suriye'de çatı muhalif birliği Fetih ordusuna bağlı birliklerin Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesi çevresinde bir tank birliği, mühimmat depoları ile iki köyün kontrolü ele geçirdiği, belde çevresindeki çatışmalarda ise 60 rejim askerini öldürdüğü 11 askeri de esir aldığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Fetih ordusuna bağlı birlikler, Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesi çevresinde rejime ait bir tank birliği, birliğe ait mühimmat depoları ile Marat ve Humeyra köylerinin denetimini ele geçirdi.

Fetih ordusunun belde çevresindeki çatışmalarda, aralarında Afgan milislerinin de bulunduğu 60 rejim askerini öldürdüğü, 11 askeri de esir aldığı ifade edilirken, Rusya ve rejime ait savaş uçaklarının söz konusu belde çevresinde muhaliflerin olduğu bölgeleri bombaladığı belirtildi.

Fetih ordusu geçen ay kentin güneyindeki stratejik öneme sahip Han Tuman ilçesi ile çevresindeki Halidiye köyü, Tel Makla ve Tel ez-Zeytun tepelerinin kontrolünü ele geçirmişti.

Han Tuman beldesi, Şam-Halep yoluna yakın olması ve muhaliflerin İdlib vilayetine açılan kapısı olması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. Geçen ay, Han Tuman bölgesinde çıkan çatışmalarda Suriyeli muhalifler tarafından, aralarında Fatimiyyun Tugayı ile Lübnan Hizbullah'ına mensup milislerle birlikte 80 İran askeri öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35