banner15

Muhaliflerden 'Esad yine zehirli gaz kullandı' suçlaması

Suriye'de rejim güçlerinin operasyonlarında 45 kişi hayatını kaybetti, Şam'ın Haresta banliyösü ile Hama'nın Kafr Zeyta beldesindeki operasyonlarda zehirli gaz kullanıldığı iddia edildi

Muhaliflerden 'Esad yine zehirli gaz kullandı' suçlaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'de rejime bağlı güçlerin muhaliflere ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 4'ü çocuk 45 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden ise Beşşar Esad güçlerinin başkent Şam'ın Haresta banliyösü ile Hama'nın Kafr Zeyta beldesinde zehirli gaz kullandığı iddiası geldi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü'nden yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının denetiminde olan bölgelerde kara ve havadan düzenlediği operasyonlar sonucu başkent Şam'ın banliyölerinde 16, Halep'te 12, Dera ve İdlib'te 4'er, Deyru'z Zor ve Hama'da 3'er, Humus'ta 2 ve Lazkiye'de bir olmak üzere 45 kişinin hayatıını kaybettiği belirtildi.

'ZEHİRLİ GAZ KULLANILDI'

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden yapılan açıklamada Beşar Esad güçlerinin başkent Şam'ın Haresta banliyösü ile Hama'nın Kafr Zeyta beldesini zehirli gazlarla vurduğu iddia edildi.

Gazlardan etkilenen çok sayıda kişinin görme bozukluğu ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar yaşadığı aktarılan açıklamada, savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin denetiminde olan birçok bölgeyi bombalaması sonucu çok sayıda yerleşim yerinde hasar meydana geldiği bildirildi.

Kentin Ramuse bölgesinde muhaliflerle Esad güçleri arasında çatışmaların yaşandığı ifade edilen açıklamada, savaş uçaklarına uçaksavarlarla ateş açıldığı vurgulandı.

Açıklamada, rejim güçlerinin Şam'da Muleyha, Duma, Haresta ve Dareya bölgelerine havan topu, roket ve savaş uçaklarıyla saldırıda bulunduğu da kaydedildi.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35