Muhaliflerden Esad'a sert cevap

Suriyeli muhalifler, "Esad gitmedikçe krizin çözümü için sunulacak hiçbir girişimi kabul etmeyeceğiz" diye cevap verdi.

Muhaliflerden Esad'a sert cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı George Sabra, ''Esad görevini bırakmadıkça, krizin çözümü için sunulacak hiçbir girişimi Suriye muhalefeti kabul etmeyecek'' dedi.

Beşşar Esad'ın bugünkü konuşmasında krizin çözümüne yönelik yaptığı "ulusal diyalog" çağrısını değerlendiren Sabra, ''Bugün Esad'dan dinlediklerimiz çözüm adına yeni bir öneri olmaktan ziyade, Suriye halkının duymaya alışık olduğu öteden beri tekrarlanan ezberlerden ibaret'' diye konuştu.

"O, ÇEKİLMEDİKÇE HERHANGİ BİR ÇÖZÜM SÖZKONUSU OLAMAZ"

''Esad sunduğu öneriyle 'Suriye halkına karşı savaşmaya devam edeceğim' mesajını veriyor'' diyen Sabra, ''Problemin kaynağı zaten bizzat kendisidir. O, çekilmedikçe herhangi bir çözüm söz konusu olamaz. Bir tarafta yaklaşık 100 bin masum insanın kanı akarken hangi diyalogdan bahsediyor ve kiminle. Esad çekilmedikçe diyalog kapısının açılması mümkün değil'' ifadelerini kullandı.

"SOMUT BİR PLAN ÖNERMİYOR"

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Velid el-Benna ise Esad'ın kendisine isyan etmeyen ve kanatları altında oturanlarla diyalog kurmak istediğini belirtti. 

Esad'ın konuşmasında somut bir plan önermediğini ve halkın zaferini görmezden geldiğini savunan Benna, El-Arabiya Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ''Tüm diktatörlerin halklarının zaferini son ana kadar inkar ettiğine ve görmezden geldiğine şahit olduk. Esad, kendisine isyan etmeyen ve kanatları altında oturanlarla diyalog kurmak istiyor. Ne ülke içinde ne de dışında hiçbir muhalif grup, böyle bir planı kabul etmeyecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2013, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35