banner39

Muhaliflerden Halep atağı

Esad rejimine karşı savaşan İslami Cephe'ye bağlı birliklerin, Halep'in güneyindeki rejim güçlerinin kontrolündeki bazı bölgeleri ele geçirdiği bildiriklliyor.

Ortadoğu 05.06.2014, 16:21 05.06.2014, 18:24
Muhaliflerden  Halep atağı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'de birçok muhalif grubun bir araya gelmesiyle oluşan İslami Cephe Halep'te önemli mevziler ele geçirdi.. Suriye ordusunun elinde bulundurduğu birçok noktayı ele geçiren İslami Cephe kentte önemli bir ilerleme sağladı.

Kentteki son durumla ilgili açıklamalarda bulunun Halep'teki Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) medya sorumlusu Ahmed Ubeyd,  İslami Cephe'ye bağlı birliklerin Halep'in güneyinde rejim güçlerinin elinde olan çok sayıda kontrol noktasının denetimini sağladığını ifade ederek "İslami Cephe, kentin güneyinde rejimin elinde olan bölgelere tank ve havan toplarıyla saldırarak denetimini sağladı" dedi.

Kentin güneyinde silahlı muhaliflerin önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Ubeyd, "Tanklar ve diğer ağır silahlar kentin güneyine tırlarla taşındı. İslami Cephe, bölgede çok zırhlı hareket ettiği için rejimin hava saldırılarına maruz kalmıyor" diye konuştu.

Hükümet güçlerinin silahlı muhalifler karşısında büyük kayıplar verdiğini aktaran Ubeyd, orduya ait savaş uçaklarının da Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan yerleşim yerlerine "varil bombasıyla" saldırması sonucu bazı evlerin yıkıldığını ve çok sayıda evin de hasar gördüğünü kaydetti.

Esad'ın dış destekle ayakta kaldığına işaret eden Ubeyd, "Esad, her gün sivil masum insanlar öldürüyor" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?