Muhaliflerden IŞİD'e karşı birlik kararı

Azez'deki çatışmaların ardından Suriyeli muhalifler İdlip'te toplandı. Toplantıdan, Irak Şam İslam Devleti örgütüne karşı ortak hareket etme kararı çıktı

Muhaliflerden IŞİD'e karşı birlik kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azez’deki çatışmaların ardından ÖSO grupları, İdlip’te toplantı yaptı. Toplantıda, radikal denen gruplara karşı ÖSO tugaylarının birleştirilmesi ve sınırlara sıkı koruma kararları çıktı.

Star gazetesinin haberine göre, Esad rejiminin Suriye halkına yönelik baskı ve katliamlarına karşı mücadele eden muhalif gruplar, El Kaide’ye bağlı olduğu söylenen Irak-Şam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı ortak tavır alma kararı aldı.

İdlip’te bir araya gelen muhalif grupların temsilcileri Esad rejimine karşı, güç birliğini artırma ve IŞİD’in eylemleri ile direnişi zayıflattığı gerekçesiyle tavır almaya kararı aldı. Toplantıya katılan tüm ÖSO gruplarının oybirliğiyle aldığı kararlara göre IŞİD ile hiçbir işbirliği yapılmayacak, Türkiye sınırlarındaki muhalif birlikler artırılacak ve Türkiye’ye yönelik tehditlerin oluşmaması için daha sıkı tedbirler alınacak.

AHRAR'ÜŞ ŞAM DA TEPKİLİ

Ahrar el Şam ile ÖSO gibi muhalif gruplar Suriye Muhalefetini uluslararası kamuoyunda zor duruma sokan IŞİD’e tepki gösteterek, bu örgütün Suriye muhalefetini temsil etmediğini ve yaptıkları eylemlerin kendilerini de rahatsız ettiğini söylediler. Muhalifler bundan sonra Suriye içinde, marjinal olarak adlandırdıkları grupları barındırmayacaklarını da duyurdular.

Toplantıda kendilerinin kamuoyuna doğru şekilde anlatılması gerektiği ancak ISİD gibi grupların eylemleri ile direnişe zarar verdikleri ve bunun durdurulması gerektiği belirtildi.

SINIRA OLAĞANÜSTÜ KORUMA

Geçtiğimiz günlerde bomba yüklü aracın patlatılması ile gündeme gelen Babul Hava sınır bölgesindeki kontrol noktaları artırıldı. ÖSO birlikle Cilvegözü Sınır kapısına varmadan önce Suriye tarafında tam 8 farklı kontrol noktası oluşturdu.

AZEZ'DEKİ SAVAŞI ALMAN DOKTORLARIN KAMERA ISRARI ÇIKARMIŞ

Geçtiğimiz gün Azez'de ÖSO'ya bağlı gruplar ile IŞİD arasındaki savaşın da ayrıntıları netleşti. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Azez'de bir hastanede yaralıları tedavi eden üç Alman doktorun hastaları kameraya alması üzerine Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)'e bağlı savaşçılar doktorları tutuklamak istedi.

'Biz burada yaptıklarımı belgeleyerek uluslar arası kuruluşlardan maddi destek alıyoruz. Kamera kaydını bu yüzden yapıyoruz' diyerek kendilerini savunan doktorların gözaltına alınmasını engellemek isteyen ÖSO'ya bağlı Kuzey Fırtınası ile IŞİD arasında gerginlik çıktı.

İki grup arasında yapılan müzakerelerde IŞİD temsilcileri, 'ABD bağlantılarımızı ve ikmal yollarımızın kontrolünü kaybetti. Suriye'ye karşı yapılması planlanan askeri harekat bu yüzden durduruldu. Şimdi batılı ajanları kullanarak yeniden bilgi toplamaya çalışılıyor' görüşünü dillendirdi.

Müzakere sonuç vermeyince IŞİD, yakınlardaki tüm güçlerini Azez'e sevkederek şehrin kontrolünü ele geçirdi.

ÖSO'ya bağlı Kuzey Fırtınası Kasırgası grubu ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalarda 10 kişi hayatını kaybetti. İki grup arasında 2 gün süren çatışma, Halep bölgesindeki en büyük grup olan ÖSO'ya bağlı Tevhid grubunun araya girmesiyle sona erdi.

IŞİD’in gözaltına almak istediği, ÖSO birliklerinin ise karşı çıkmasıyla çatışmaya neden olan Azez hastanesinde gönüllü çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ne mensup üç Alman doktorun akıbeti ise bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 14:05
banner53
YORUM EKLE

banner39