banner39

Muhaliflerden krala 'git' çağrısı

Bahreynli muhalifler, biran önce kralın iktidardan inmesi için çağrı yaptı

Ortadoğu 09.03.2011, 13:40 09.03.2011, 13:48
Muhaliflerden krala 'git' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn muhalefeti Salı günü ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeleri konu alan bir basın toplantısı düzenledi.

El Kuds Gazetesi'nin haberine göre, Bahreyn Muhalefeti Birliği Genel Sekreteri Hasan Mushaima, ülkede bir an önce reform için adım atılmasını istediklerini dile getirdi. Mushaima ayrıca taleplerine cevap verilmezse yeni eylem ve protesto gösterileri için harekete geçeceklerini duyurdu.

Bahreynli muhalifler tarafından yapılan açıklamada krallık sisteminin biran önce kaldırılması istendi. Kurulacak yeni mecliste solcuların ve Şiilerin de temsil ettiği bir yapıda oluşturulması istendi.

BAHREYN'DE Şİİ GRUPLAR YENİ HAREKET KURDU

Bahreyn'deki üç Şii örgüt, monarşinin sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, ülkede cumhuriyete geçiş hedefiyle yeni bir hareket kurduklarını bildirdi.

Aralarında Hak hareketinin de bulunduğu üç örgütün ortak açıklamasında, "Üçlü koalisyonun, Bahreyn'deki mevcut rejimin devrilmesi ve demokratik bir sistemin kurulması seçeneğini kabul ettiği" kaydedildi.

Bahreyn'de Sünni hanedana karşı ayaklanan Şii muhalefetin, seçilmiş bir hükümete sahip anayasal monarşi istediği belirtiliyor.

ABD'nin 5'inci Filosu'na ev sahipliği yapan, Sünni hanedanın yönettiği Körfez ülkesi Bahreyn'de nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler, son haftalarda başkentte onbinlerin katılımıyla protesto gösterileri düzenliyor.

 

 

 

 


 

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?