banner39

banner35

Muhaliflerden 'Suriye için çözüm bildirgesi'

Riyad'da biraraya gelen Suriyeli muhalifler, merkezi Riyad'da olacak bir komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirlemesi kararı alındı, karardan ABD memnuniyetini bildirirken en güçlü muhaliflerden Ahraruş- Şam müzakerelerden çekildiğini açıkladı

Ortadoğu 11.12.2015, 11:17 11.12.2015, 12:05
Muhaliflerden 'Suriye için çözüm bildirgesi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhaliflerin, Suriye'de devam eden iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Suudi Arabistan'ın Riyad şehrindeki toplantıdan rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması kararı çıktı.

Toplantı sonrası muhaliflerin üzerinde mutabık kaldığı sonuç bildirisinde;

1- Geçiş döneminin başlamasıyla Esad ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerektiği belirtildi. 

2- Rejim ve mezhepçi terörle mücadele edilmesi gerektiği aktarılan bildiride, “Suriye'de şeffaf seçimlerin yapılması ile halkın hür iradesiyle seçimlere katılması, ülkenin halkı öldüren yabancı savaşçılardan arındırılması, yabancı milis ve dış güçlerin de ülkeyi terk etmesi veya kovulması, geçiş döneminin başlamasıyla Esad ve zümresinin iktidarı terk etmeleri gerekiyor” denildi.

3- "Suriye'deki geçiş süreci, ulusal egemenlik ihlal edilmeyecek şekilde uluslararası toplumun verdiği destekle Suriyelilerin sorumluluğundadır” görüşüne yer verildi.

4- “Esad ve rejimin içinde olmadığı bir siyasi yapının kurulması gerekir” ifadesi kullanıldı.

5- "Geçiş sürecinde rejimle müzakere için yeni bir heyetin kurulması, rejimin tüm tutukluları serbest bırakması ve idamları durdurması, kuşatma altındaki bölgelere insani yardımın ulaşması ve kuşatmanın kaldırılması, yerlerinden olanların geri dönmesi ve rejimin halkı zorla göç ettirmemesi, sivil yerleşim yerlerine varil bombası atılmasının durdurulması ve Cenevre 1 hükümlerinin uygulanması gerekiyor.” denildi.

6- Ülkede taraflar arasında ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulandı.

7- Geçiş hükümeti için yeni kurumların kurulması gerektiğine de işaret edildi.

ABD MEMNUN

Kerry, Riyad'da Suriyeli muhaliflerin görüşmelerinin sona ermesinin ardından yazılı açıklama yaptı. Riyad görüşmelerinin sonucundan memnuniyet duyduklarını belirten Kerry, muhaliflerin çoğulcu ve demokratik bir Suriye için gerekli ilkeler üzerinde ve Suriye sorununa siyasi çözümün nasıl geliştirileceği konusunda fikir birliğine varmalarından da memnun olduklarını ifade etti.

AHRARUŞ- ŞAM, MASADAN AYRILDI

Tüm Suriye topraklarının İran, Rusya ve mezhebi milislerden temizlenmesi, Esad Ordusunun ve istihbaratının tamamıyla tasfiye edilmesi ve Suriye'nin İslami kimliğinin korunması şartlarıyla masaya oturan en büyük silahlı muhalif grup Ahraruş- Şam, toplantının şartlarına uygun olmadığı gerekçesiyle dün müzakerelerden ayrıldığını ilan etmişti.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?