Muhaliflere göre IŞİD hava saldırılarıyla bitmez

SMDK Başkanı Hadi el-Bahra, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'le mücadelede yalnızca hava saldırıları düzenlemesinin yetersiz olduğunu belirtti.

Muhaliflere göre IŞİD hava saldırılarıyla bitmez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el-Bahra, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'le mücadelede yalnızca hava saldırıları düzenlemesinin yetersiz olduğunu belirtti.

Bahra,  "Şu anki durum kesinlikle yetersiz. IŞİD'in hava saldırılarıyla çökertilmesi mümkün değil. Hava saldırılarıyla paralel olarak IŞİD'le karadan da mücadele edilmesi gerekir" dedi. Bundan da önemlisinin IŞİD'in artık hava saldırılarına uyum sağlaması olduğunu söyleyen Bahra, IŞİD'in sivillerin arasına girdiğini ve cephaneye ulaşma stratejisini değiştirdiğini kaydetti.

Hava ve kara operasyonları konusunda uluslararası koalisyon ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında tam bir koordinasyon olması gerektiğini ifade eden Bahra, şunları söyledi:

"Koordinasyon sağlanmış olsa dahi, terörizmi sonlandırmak ancak terör düşüncesi ve buna yol açan sebeplerle mücadeleyle olur. Suriye'de Esed rejimi, yönetimde kalabilmek için bölgeye terörü getiriyor. Böylelikle uluslararası toplumun kendilerini IŞİD'den daha iyi bir seçenek olarak kabul edeceğini zannediyor. Biz ise ikisini de reddediyoruz. Gelecekte özgür Suriye'yi kurabileceğimize inanıyorum. Suriye gelecekte farklı dinlere, mezheplere mensup tüm halkına refah içinde yaşama şansı sunacak."

Bahra, Suriye sınırında güvenli veya tampon bölge oluşturulması konusunda ise şöyle konuştu:

"Güvenli bölge veya uçuşa kapalı bölge SMDK için gereklidir. Bazıları bu gerekliliği isteyenin Türkiye olduğunu düşünüyor. Aslında bu istek SMDK tarafından 6 ay önce sunuldu. Türkiye, Suudi Arabistan ve Suriye Halkının Dostları Grubuna üye ülkelerle tartışıldı. Güvenli veya uçuşa kapalı bölge SMDK'ya bağlı kuruluşların Suriye'ye dönmesini ve faaliyetlerini ülke içinde yürütmesini, devrim saflarını organize etmesini, içeride siyasi çözüm yönünde baskı doğuracak şekilde kurumsallaşmasını sağlıyor."

Kobani Suriye toprağıdır

Bahra, ÖSO'nun Kobani'de (Ayn el Arap) savaşmasının yanlış bir adım olduğunu düşünmediklerini, Suriye halkı ve ÖSO'nun bu yılın ilk aylarından itibaren Suriye'nin geleceği için tehlike olarak gördükleri IŞİD ile mücadeleye karar verdiklerini vurguladı. Bahra, "IŞİD gibi örgütlerin ülkede bulunmalarının asıl nedeni Esed rejimidir. Bu nedenle hem IŞİD'e hem de Esed rejimine karşı savaşmalıyız. Kobani Suriye toprağıdır ve orada yaşayanlar da Suriye halkının bir parçasıdır. Bu nedenle Suriyeliler olarak birbirimize yardım etmek ve ÖSO birliklerini ihtiyaç olan bölgelere sevk etmek görevimizdir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2014, 11:51
banner53
YORUM EKLE

banner39