banner39

Muhaliflere sert müdahale: En az 10 ölü

Baas rejimine bağlı silahlı kuvvetler gösteri düzenleyen sivil halka gerçek mermiler ile müdahale etti

Ortadoğu 20.05.2011, 14:05 20.05.2011, 17:37
Muhaliflere sert müdahale: En az 10 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Baas güçleri Humus’ta göstericilere gerçek mermiler ile müdahale etti.

Reuters haber ajansına göre Baas rejimine bağlı silahlı kuvvetler Humus kentinde Cuma namazı sonrası gösteri düzenleyen sivil halka gerçek mermiler ile müdahale etti.

Görgü tanıkları Humus'ta en az iki kişinin, Şam'ın kenar mahallesi  Sanamin'de de bir kişinin  açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiğini ve çok sayıda da yaralı olduğunu dile getirdi.

El Arabiya ve el Cezire bugün gerçekleştirilen gösterilerde en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Humus'un Bab el Ömer bölgesinde çekilen bu video görüntüsünde göstericilerin haç ve hilal taşımaları dikkat çekti.

KAMIŞLI'DA KÜRTLER MEYDANLARDA

Esad rejimine karşı Der'a, Humus, Duma gibi kentlerde gösteirler devam ederken; ülkenin kuzeyinde Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Kamışlı kentinde de gösterilerin başladığı açıklandı.

ŞAM'DA 'ÖZGÜRLÜK' SLOGANLARI ATILIYOR

Şam'ın kenar mahallelerinde de muhaliflerin sokağa çıkarken; özellikle Duma ve Hacer el Esved bölgelerinde gösteirlern yoğunlaştığı ifade edildi.

İnternet sitelerine düşen bu videoda ise Şam'ın Deriya bölgesinde Baas birelikleri halkın üzerine gerçek mermiler ile ateş açıyor.

SURİYE'DEN KAÇANLARIN SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), son haftalarda Suriye'de yaşayan 4 binden fazla kişinin kaçarak çevre ülkelere yerleştiklerini açıkladı.

BMMYK sözcüsü Anderj Mahecic, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısında, sadece geçen hafta içinde, Suriye hükümetinin göstericilere yönelik sert önlemlerinden kaçan çoğu kadın ve çocuklardan oluşan bin 400 kadar kişinin Lübnan'a gittiğini, 270 kişilik ayrı bir grubun da 3 hafta önce Türkiye'ye sığındığını söyledi.

Maheciç, Suriye'yi terk edenlerin büyük bir kısmının, Suriye'deki hükümet güçlerinin bombaladığı Tel Kelah kasabasından kaçtıklarını belirtti.

STK'LARDAN SINIRDA PROTESTO

Sivil Toplum Kuruluşları Kilis Öncüpınar sınır kapısından toplanarak Suriye'yi protesto etti.

Aralarında MAZLUMDER ve İHH'nın da bulunduğu Anadolu'dan onlarca STK, Öncüpınar sınır kapısında toplanarak özgürlük taleplerini dile getirmek için gösteri yapan halka şiddet uygulayan Suriye yönetimini protesto etti.

Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin de destek verdiği eyleme yoğun bir katılım oldu.

sürecek...

banner53
Yorumlar (0)
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?