banner39

Muhaliflerin başbakanı yarın açıklanacak

Suriyeli muhaliflerin toplantısında başbakanlık oylamasının yarına kaldığı söylenirken, bazı kaynaklar ise Hitto'nun başbakan seçildiğini ve ismin yarın açıklanacağını duyuruyor

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 19.03.2013, 02:21
Muhaliflerin başbakanı yarın açıklanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Koalisyonu SMDK Başkan Yardımcısı Süheyr el-Ettasi, geçici hükümet başkanlığı seçimi için, ''Bazı adayların çekilmesi seçim sürecini engellemeyecek'' dedi. AFP oylamanın yarına kaldığını iddia ederken, içerde bulunan üyelerden biri ise attığı tweette, oylamanın önümüzdeki saatler içinde gerçekleşeceğini duyurdu. Bir başka kaynak ise, muhaliflerin başbakanlarını seçtiğini, ismin ise yarın ilan edileceğini duyurdu. Bu kaynağa göre Suriye geçici hükümetinin başbakanı Gassan Hitto oldu.

DÖRT İSİM BAŞBAKAN ADAYLIĞINDAN ÇEKİLDİ

Süheyr Ettasi, SMDK'nın geçici hükümetin başbakanını belirlemek üzere İstanbul'da düzenlediği toplantıyı değerlendirirken, geçici hükümette görev alma yeteneğine sahip isimlerin adaylıktan çekilmesini ''kayıp'' olarak niteledi. 

SMDK ve Geçici Başbakan Seçim Kurulu üyesi Muna Mustafa, bugün güvenlik nedeniyle ismini açıklamadığı iki aday ile Suriye Demokrasi Forumu Başkanı Mişel Kilo ve emekli hakim Kays Abdullah eş-Şeyh'in adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Toplantıda seçim atmosferinin gayet olumlu olduğunu belirten Ettasi, Suriye'yi Arap Birliği'nde geçici hükümet başbakanının temsil etmesi gibi birtakım teknik ayrıntıların henüz toplantıda masaya yatırılmadığını da belirtti. 

ÖSO Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris ise İstanbul'da muhaliflerin seçeceği başbakanı tanıyacaklarını deklare etti. AFP ise oylamanın yarına kaldığını duyurdu.

12 ADAY YARIŞIYORDU

Esad rejimine karşı mücadele eden Suriyeli muhalifler, geçiş hükümetinin başbakanını seçmek üzere bugün İstanbul’da toplanmıştı. Muhalif grupları bir araya getiren Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, seçilecek başbakanının görevini muhaliflerin kontrolündeki Suriye topraklarından yürüteceği kaydedilmişti.

Suriye Ulusal Koalisyonu'nun 73 üyesinin oy kullanacağı seçimde Başbakan 12 aday arasından seçilecekti. Bu adaylardan dördünün çekilmesiyle aday sayısı 8'e inmiş oldu. Batılı kaynaklar, yarışta ismi öne çıkan isimler olarak Eski Ziraat Bakanı Esad Aşık Mustafa, uluslararası ekonomi danışmanı Usame Kadi ve iletişim uzmanı Gassan Hito'yu gösteriyor.

İstanbul'daki toplantıya, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Selim İdris de katılıyor.
Başbakanın ilk turda salt çoğunlukla seçilememesi halinde, ikinci turda en çok oy alan aday başbakan olacak. Başbakan'ın seçilmesinin ardından, geçiş hükümetinin üyelerini belirlemesi bekleniyor. Geçiş hükümetinin merkezinin ise muhaliflerin kontrolündeki Halep'te olacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?