Mühtedi İngilizler M15'in hedefinde

Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, İngiliz iç istihbarat servisi M15'in Müslüman muhbirleri işe alarak dönüştürmeyi hedeflediğini söyledi

Mühtedi İngilizler M15'in hedefinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cambridge Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmada istihbaratın muhtedilere 'iş' teklif ettiği ortaya çıktı. Her yaştan  50 Müslüman İngiliz erkeklerleyapılan görüşmelrde  konuşmacılardan bazıları M15'in kendilerinden ajan olarak çalışmalarını istediklerini kaydetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İslam Araştırmaları Direktörü Prof. Yasir Süleyman "Batı'nın Müslümanları dönüştürme fikirlerinin, Müslümanları daha çok radikalleştirdiği ve hatta üzücü olarak terörizme yol açtığını ifade etti. Araştırmalardan, İslamı kabul edenlerin radikalizm suçlaması ile toplum dıulşına itildikleri ortaya çıktı..

Araştırmayla ilgili 180 sayfalık bir rapor yayınlandı.  Raporda Müslüman ve gayrimüslimler arasında yaygın güvensizliğin sebepleri de incelendi.

Öte yandan aşırılık ve radikalleşme noktasında klişelerin olduğu ifade edildi. Raporda Müslümanların aşırıcılığa gitmesinde en büyük faktörün medya olduğu kaydedildi. Katılımcılardan Abdul Mâlik Taylor, "Radikalleşmeyle ilgili hikayeleri arıyorsanız, tv dizilerde bulabilirsiniz. Medyanın neden bizi şeytan gibi göstermek için bir gündemi var? ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 14:58
banner53
YORUM EKLE

banner39