banner15

Mültecilerden 'Türkiye'ye dönmeyiz' protestosu

Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma ile mültecilerin iadesi, bugün itibariyle başlarken, Sakız Adası'nda gerginlik sürüyor. Türkiye'ye iade edilmek istemeyen 450 göçmen, Atina'ya gidebilmek için Sakız Merkez Limanı'nda üç gündür bekliyor.

Mültecilerden 'Türkiye'ye dönmeyiz' protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan anlaşma gereği, 20 Mart tarihinden itibaren Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen göçmenlerin iadesine bugün itibariyle başlandı.

Sakız Adası'ndan bir grup göçmen bu sabah Ertürk firmasına ait katamaran feribotla Dikili'deki geri kabul istasyonuna götürülmek üzere yola çıktı. Ancak, adadaki Türkiye'ye iade edilmek istemeyen göçmenlerin neden olduğu sıkıntı sürüyor. Geçen 1 Nisan'da adadaki Vial Kampı'nda isyan çıkaran bir grup göçmen, yaklaşık 30 bin Euro değerindeki tıbbi cihazlara zarar verip, tel örgüleri yıkıp, Sakız Merkez Limanı'na yürüyüşe geçti.

Göçmenlerin yürüyüşü ada halkını korkuttu. Limanın yakınındaki esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Limanı çevreleyen Ege Bulvarı'ndaki eğlence mekanları da kapılarını bir süreliğine kapattı. Yaklaşık 450 göçmenin limanda kendilerini başkent Atina'ya götürecek geminin gelmesini bekliyor. Ancak Midilli-Sakız-Atina arasındaki seferlerinin Sakız Merkez Limanı ayağının rotası olaylar nedeniyle adanın batı yakasındaki Mesta Limanı'na kaydırıldı. Türkiye'ye iade edilmek istemeyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenlerin limandaki ısrarlı bekleyişi sürüyor.

"DAHA İYİ YAŞAMAK İÇİN ÖLÜMÜ GÖZE ALDIK"

Ülkesinden önce Suriye'ye ardından da Türkiye'ye geçtiklerini belirten 21 yaşındaki Irak uyruklu Barzan Sabah, "Van'da 14 gün kaldık. Ardından geçtiğimiz İzmir'de de 3 gün. Amacımız 6 ay kadar önce Almanya'nın Münih şehrine ulaşan yakınlarımızın yanına ulaşabilmek. Kişi başı 1300 lira ödeyip, 14 kişi Çeşme'den Sakız Adası'na geçtik. Eger ülkemizde kalsak ölmüştük. Daha iyi şartlarda yaşamak ve ailemize kavuşmak için bizler de Almanya'ya gitmek istiyoruz. Eşim Yasmin Sabah (18) ile 2 aylık kızım Yağmur Sabah ile bu yolculuğa çıktım. Kızımızda karaciğer büyümesi var, bunun için de acil ameliyat olması gerekiyor. Ama pasaportumuz olmadığı için ameliyat yaptıramıyoruz. Buradaki kampta 12 gün kaldık. Kampta Suriyeliler ile Afganistanlılar arasında kavga çıktı. O ortamdan kaçıp Sakız Liman'a geldik. 3 gündür de buradayız. Türkiye'ye dönmek istemiyoruz. Çünkü orada Avrupa'nın bizlere sunacakları iyi şartlar, iş, para yok. Zaten tüm paramızı da yollarda bitirdik. Şimdi yiyecek alacak paramız bile yok. Daha iyi şartlar altında yaşamak için ölümü göze alarak denizi aşıp buraya geldik. Türkiye'de bizi neler bekliyor bilmiyoruz, endişeliyiz" dedi.

"IŞİD'DEN KAÇTIK"

Eşiyle birlikte Suriye'deki savaştan kaçtığını belirten 24 yaşındaki Azad Arap da "Evimiz savaşta yerle bir oldu. IŞİD'ten kaçtık. Orada kalan yakınlarımın akıbeti ne oldu onu bile bilmiyorum. Kardeşim 8 ay önce Almanya'ya gitti. Biz de onun yanına gitmek istiyoruz. Türkiye'de hayat çok zor, 'Suriyeli'ysen git' diyorlar. Ev yok, iş yok, maaş yok. Ayda 200 lira veriyorlar. 13 gündür buradayım, para bitti, sıkıntı başladı. Kampta düzenli yemek veriyorlardı ama limanda kaldığımız süre boyunca kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılamaya çalışıyoruz. Burada battaniyelerle taş zeminde yatıyoruz" diyerek, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Tüm ailesini Suriye'de bıraktığını anlatan 24 yaşındaki Adnan Davut ise IŞİD'e katılmamak için kaçmak zorunda kaldığını belirterek, kendisi için Avrupa'nın neresi olursa olsun gitmekte kararlı olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 14:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48