banner15

Münbiç'i PKK'dan temizlemeye aşiretlerden destek

YPG/PKK'nın topraklarını işgal ettiği Münbiçli aşiretler, Türkiye'nin ilçeyi terör örgütünden temizleme çabasına destek mesajı verdi

Münbiç'i PKK'dan temizlemeye aşiretlerden destek

Suriye'ni Münbiç şehrnde yaşayan aşiretler, topraklarını işgal eden terör örgütü YPG/PKK'nın bölgeden çıkarılması için Türkiye'ye destek verdiklerini açıkladı.

YPG/PKK'nın evlerinden ettiği Münbiçli aşiretlerin liderleri Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ'tan kurtarılan Cerablus'ta kurultay düzenledi. Kurultaya 25 aşiret ve kabile temsilcisi, Suriyeli muhaliflerin kurduğu geçici hükümet temsilcileri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarından oluşan 800 kişi katıldı.

Birlik ve beraberlik mesajının verildiği kurultayda asılan pankartlarda, "Sevgiyle birlikte yaşayalım", "Adalet kurumlarını desteklemeye evet" ve "El ele bu şehri inşa edip geliştirelim" ifadeleri yer aldı.

Kurultayda evlerine yeniden dönmek istediklerini vurgulayan aşiret temsilcileri, Türkiye'nin YPG/PKK'yı Münbiç'ten çıkarma çabasını desteklediklerini vurguladı.

Kurultayın ardından yayımlanan bildiride, Türkiye'nin Münbiç'e yönelik tutumuna destek vurgusu yapılırken, örgütün bölge halkına karşı uyguladığı ayrımcılık ve bölgenin demografik yapısını değiştirmesi kınandı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 16:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35