Münbiç'te IŞİD'in gerilemesi sürüyor

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cook, son 24 saatte Münbiç'in kuzeydoğusunda 3 kilometrelik bir bölümün daha alındığını açıklandı

Münbiç'te IŞİD'in gerilemesi sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye Arap Koalisyonu'nun son 24 saatte Münbiç'in kuzeydoğusunda 3 kilometrelik bir bölümü daha IŞİD'in elinden geri aldığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Cook, günlük basın toplantısında, Suriye'nin Münbiç şehrinin IŞİD'in elinden geri alınması için yürütülen operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Münbiç'in geri alınmasıyla ilgili operasyonlarda ilerleme sağlandığını kaydeden Cook, "Suriye Arap Koalisyonu, son 24 saatte Münbiç'in kuzeydoğusunda 3 kilometrelik bir bölümü daha IŞİD'den aldı" açıklamasını yaptı.

Buna karşın IŞİD'in savunma hattını güçlendirmek için çalıştığını anlatan Cook, şehrin güneyinde de Suriye Arap Koalisyonu'nun 6 kilometre daha ilerlediğini belirtti.

Cook, ayrıca son 24 saatte koalisyon güçlerinin 12 hava saldırısı daha yaptığını ve bunlarla birlikte Münbiç operasyonlarına destek amacıyla düzenlenen hava saldırılarının 127'ye ulaştığını kaydetti.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü ABD’li komutan Christopher Garver, dün yaptığı açıklamada, Suriye Arap Koalisyonu’nun, IŞİD’e karşı operasyonların yürütüldüğü Münbiç’e girmesine günler kaldığını belirtmişti.

Garver, bir soru üzerine, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’in ele geçirilmesi amacıyla IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara yüzde 85’ini Arap savaşçıların oluşturduğu Suriye Arap Koalisyonu’nun öncülük ettiğini ifade etmişti.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD unsurlarının da Münbiç operasyonlarına destek verdiğini dile getiren Garver, şehrin IŞİD’den temizlenme planının Suriye Arap Koalisyonu tarafından yapıldığını ve sonrasında kentin kontrolünün bu koalisyona bırakılacağını, Türkiye’nin de bu plandan haberdar olduğunu dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 08:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35