banner39

Münbiç'te kadın ve çocuklardan oluşan 60 sivil kurtarıldı

Suriye'de IŞİD'in elinde bulunan Münbiç'te bir evde sıkışan ve büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olan 60 sivil zırhlı bir aracın keskin nişancıların önüne barikat oluşturması ile kurtarıldı

Ortadoğu 26.07.2016, 13:11 26.07.2016, 13:11
Münbiç'te kadın ve çocuklardan oluşan 60 sivil kurtarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeyinde yer alan ve 2014 yılından beri IŞİD'in elinde bulunan Münbiç'te, IŞİD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında 1 Haziran'da başlayan operasyon kapsamında çatışmalar aralıksız devam ederken, ilçe merkezinde bir evde sıkışan ve büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olan 60 sivil zırhlı bir aracın keskin nişancıların önüne barikat oluşturması ile kurtarıldı.

IŞİD'in Suriye'deki varlığı için önemli ve stratejik bir öneme sahip olan Münbiç'in geri alınması için 1 Haziran'da koalisyon güçlerinin hava desteği ile başlatılan operasyon devam ederken, çatışmaların ortasında kalan ve IŞİD tarafından canlı kalkan olarak kullanıldığı belirtilen sivillerin kurtarılması çalışmaları da sürüyor. Suriye'deki Kürt sitelerinde yer alan haber ve görüntülere göre, çatışmalar daha çok El Kecli Mahallesi'nde yoğunlaşırken, bu mahallede çatışmaların arasında kalan ve 4 gündür bir evin bodrum katına sığınan çoğu kadın ve çocuk 60 sivil düzenlenen bir operasyonla kurtarıldı.

ZIRHLI ARAÇLARLA BARİKAT OLUŞTURULDU

Kameraların saniye saniye kaydettiği görüntülerde, keskin nişancıların sürekli ateş açtığı sokağa önce zırhlı araçlar girerek keskin nişancıların sivilleri vurmaması için barikat oluşturuyor. Zırhlı araçtan inen silahlı bir kişi daha sonra sokakta bulunanlara gelmeleri için işaret yaptıktan sonra can havli ile bulundukları yerden çıkan kadın ve çocuklar kendilerini zırhlı araçların arkasına atıyor. O sırada silah sesleri gelip sivillerin bulunduğu tarafa ateş açılırken, sokaktaki bütün sivillerin çıkıp zırhı aracı kendilerine siper etmesinden sonra siviller oradan alınarak güvenli bir bölgeye taşınıyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?