Mursi, danışmanını görevden aldı

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, Çevre İşlerinden Sorumlu Danışmanı Alemeddin'i görevden aldı.

Ortadoğu 17.02.2013, 20:14 17.02.2013, 20:43
Mursi, danışmanını görevden aldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, Çevre İşlerinden Sorumlu Danışmanı Halid Alemeddin'i görevinden aldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mursi'nin, cumhurbaşkanlığı denetim raporunun yayımlanmasının ardından bu kararı aldığı belirtildi.

Raporda, Mursi'nin Çevre İşlerinden Sorumlu Danışmanı Halid Alemeddin'in, ''kişisel menfaatleri için görevini kötüye kullanmaya çalıştığı'' iddia edildi.

Öte yandan Alemeddin, kararın sürpriz olduğunu belirterek, iki gün önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bakinam Şarkavi'ye istifasını sunduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları ise Alemeddin'in görevden alınmasının ayrıntıları açıklandıktan sonra hakkında soruşturma yapılacağını açıkladı.

Son dönemlerde, Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı aleyhinde konuşan Alemeddin, yaptığı basın açıklamalarında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle Mısırlıların, ihtilaf, çekişme ve endişe duyguları içerisinde olduğunu ileri sürüyordu.

Mısır'daki selefi eğilimli Nur Partisi'nin liderlerinden Halid Alemeddin, aynı zamanda İskenderiye Üniversitesi Fen Fakültesi Deniz Bilimleri bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
    
   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?