Mursi: Dünyayı şaşırtan direnişi selamlıyorum

Mursi, Mısır halkına yayınladığı mektupta, yapılanlardan dolayı hiç kimsenin affedilmeyeceğini ve mutlaka adaletli olarak karşılığını göreceğini söyledi

Mursi: Dünyayı şaşırtan direnişi selamlıyorum

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da darbe ile görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi savunacak avukatlar dün Burc el Arab Hapishanesi'nde kendisiyle görüştü. Mursi avukatlarla Mısır halkına ve destekçilerine mesaj gönderdi.

Mursi, 2 Temmuz 2013 tarihinde kaçırılarak Cumhuriyet Muhafızları Alayı Ordu Evinde tutulduğunu, 5 Temmuz'da oradan alınıp Deniz kuvvetlerine ait bir üsse götürüldüğünü ifade etti.

2 Temmuzdan 4 Kasım'a kadar sadece Ashton ve Afrika Birliği temsilcileriyle görüştüğünü ifade eden Mursi, kendisini sorgulamak isteyen 4 kişi ile ise görüşmeyi kesinlikle reddettiğini belirtti.

Kendisinin halk tarafından seçilmiş meşru bir cumhurbaşkanı olduğunu hatırlatan Mursi, "3 Temmuzda yaşanan bir darbedir" dedi ve Savunma Bakanı Sisi'nin kendisine ihanet ettiğini ifade etti. Kendisini ve meşru cumhurbaşkanlığını savunanları selamladığını dile getiren Mursi, "dünyayı şaşırtan darbe karşıtı direnişi selamlıyorum" ifadesini kullandı.

Mursi, Mısır'da yaşanan bu sürecin aileleri bile ikiye böldüğünü belirtti. Mursi kendisini "zorla kaçırılmış cumhurbaşkanı olarak" nitelendirdi.

Yargılamayı da reddettiğini ifade eden Mursi, Polis Akademisi'ne getirildiğinde her hangi bir gazeteci veya ordu komutanıyla görüşmediğini, medyada yazılanların doğru olmadığını söyledi.

Mursi'nin mahkeme salonu yerine Polis Akademisi demesi, yargılamayı reddettiği şeklinde yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Mursi mektubunda, "Darbeler dönemi son bulmuştur, darbe yıkılış sürecine girmiştir. Hiç kimse dökülen kanlardan dolayı bağışlanmayacak, yaptıklarının karşılığını mutlaka adaletli bir şekilde görecektir"  ifadesini de kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 16:05
banner53
YORUM EKLE

banner39