banner39

Mursi: Hakkımdaki iddialar birer saçmalık

Mısır'ın darbeyle görevden alınan cumhurbaşkanı Mursi, Katar lehine casusluk iddialarının saçmalık olduğunu belirtti

Ortadoğu 15.02.2015, 14:32 15.02.2015, 14:45
Mursi: Hakkımdaki iddialar birer saçmalık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, hakkındaki iddialara ilişkin "Yargının tenzih edilmesi gereken saçmalıklar" şeklinde nitelendirdi.

Kahire Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen Mursi ve 10 İhvan üyesi hakkında "Katar Devleti için casusluk yaptıkları" öne sürülerek açılan davanın ilk duruşmasında okunan Başsavcılığı'n sanıklar hakkındaki iddianamesinde, "Mursi, Cumhurbaşkanlığı makamını kullanarak, kendisinin Ofis Müdürü Ahmed Abdülati ve özel sekreteri Emin es-Sayrefi'nin yardımıyla 'Mısır milli güvenlik' bilgilerini 1 milyon dolar karşılığında Katar istihbaratı ve El-Cezire televizyonu yetkililerine 8 casus aracılıyla sattı. Mursi, bunları uluslararası Müslüman Kardeşler Teşkilatı talimatları doğrultusunda yaptı" ifadelerine yer verildi.

Duruşmada söz alan Mursi, "İddiaların hiç birisini kabul etmiyorum. 3 Temmuz 2013'te yaşananlar darbenin lideri (Abdulfettah es-Sisi) tarafından gerçekleştirilen bir darbedir. Bu, zamanaşımına uğramayan ve yargılanması gereken bir suçtur. Hakkımdaki iddialar ise yargı konusu olmaması gereken gereken birer saçmalıktır" dedi.

Mursi'nin sözlerine karşılık Hakim Muhammed Şirin, "Mahkeme, kullandığın 'saçmalık' ifadesini ihanet olarak görmesine rağmen görmezden geliyor. Ancak hakkındaki cinayetlere tahrik davasını görmezden gelmeyecek" diye konuştu.

Şirin, avukat Kamil Bendur'un, "Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi, saçmalık ifadesinde siyasi alanda yaşananları demek istedi" sözlerine müdahale ederek, "Burada doktor veya cumhurbaşkanı yok. Buradaki herkes sanıktır" dedi.

Avukat Bendur de sözlerine "Savunmanın kayıtsız özgürlüğünü talep ediyorum. Savunma, hala onu ülkenin yasal cumhurbaşkanı olarak görüyor. İşin doğrusu da budur" diyerek açıklık getirdi.

Yargı kaynakları, Mursi ve 10 İhvan üyesi hakkındaki "Katar Devleti için casusluk yaptıkları" gerekçesiyle açılan davanın ikinci duruşmasının, belgelerin incelenmesi için 28 Şubat'a ertelendiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?