Mursi ile Baradey'den diyalog sinyali

Mısır'da Cumhurbaşkan Mursi'den diyalog sinyali gelirken, El Bardey, şartlı olarak müzakereye hazır olduğunu duyurdu muhalefet ise mücadeleden ısrarlı.

Ortadoğu 05.12.2012, 19:07 05.12.2012, 20:33
Mursi ile Baradey'den diyalog sinyali

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bültei / Kahire

Mısır Cumhurbaşkanlığı sarayının önünde Mursi taraftarları ve karşıtları arasında arbede yaşandı. Taraflar birbirine taş ve sopalarla saldırdı. Sarayın önünde çadır kurarak oturma eylemi yapanların çadıları söküldü. Sarayın önünde gerginlik devam ediyor.

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Vekili Mahmud Mekki, anayasa referandumunun daha önce ilan edildiği gibi 15 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Anayasa taslağındaki itiraz edilen maddelerin değiştirilmesi için diyalog kapısının açık olduğunu dile getiren Mekki, Cumhurbaşkanı'nın diyaloğu acilen başlatmaya hazır olduğunu ifade etti.

Muhalefetin öne çıkan isimlerinden Amr Musa, Muhammed el Baradey ve Hamdin Sabbahi ortak bir basın toplantısı düzenledi. Amr Musa anayasa beyannamesinin iptal edilmesi, durumunda anayasa taslağı referandumu konusunda diyaloğa hazır olduklarını açıkladı.

Hamdin Sabahi sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ederken, El Baradey ise eyleme devam edecekleri ve kazanacaklarını söyledi.

Bu arada, bir TV kanalında diyaloğa hazır olduğunu açıklayan Muhammed El Baradey, "Ama önce anayasa beyannamesinin iptal edilmesi gerekir"dedi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?