banner39

Mursi Mısır'da 'teröristler listesi'nde

Mursi'nin Kahire Ceza Mahkemesi tarafından teröristler listesine alınmasına ilişkin kararı Mısır Resmi Gazetesi'nde yayımlandı

Ortadoğu 04.07.2016, 18:45 04.07.2016, 18:47
Mursi Mısır'da 'teröristler listesi'nde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin teröristler listesine alındığı bildirildi.

Mısır'ın Resmi Gazetesi bugünkü sayısında, Mursi hakkında geçen nisan ayında Kahire Ceza Mahkemesi'nin verdiği Mursi'nin teröristler listesine alınmasına ilişkin kararını yayımladı.

Kararda ayrıca, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) ve diğer 34 kişinin de teröristler listesine alındığı ifade edildi.

Bu kararın 3 yıl süresince geçerli olacağı kaydedildi.

Hamas adına casusluk yapmak davasında 16 Haziran'da Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve diğer 15 İhvan yetkilisi hakkında müebbet (25) hapis, aralarında Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın da olduğu 16 sanık hakkında idam, 2 sanık hakkında da 7 yıl hapis cezası verilmişti.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana Mısır yönetimi İhvan'ı ve üyelerini "şiddet ve terör provokasyonu" yapmakla suçluyor. İhvan ise askeri darbeye karşı barışçıl gösteriler düzenlediklerini belirterek, güvenlik güçlerini göstericileri öldürmekle itham ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?