Mursi, sorgulamada soruları cevapsız bıraktı

Darbeciler tarafından görevden alınan Mursi, savcılık sorgulamasında meşru cumhurbaşkanı olduğunu belirterek sorulara cevap vermedi

Mursi, sorgulamada soruları cevapsız bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki ay önce Mısır'da askeri cuntanın görevinden azlettiği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılanmak üzere sevk edildiği mahkemede dik duruşunu sürdürdu.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Mahkeme sorumlusu Mısır Başsavcısı Hişam Barakat tarafından sorgulanan Mursi, ülkenin meşru cumhurbaşkanı olduğunu söyledi. Mursi, savcının kendisine yönelik suçlamalarına 'bunlar saçmalık' diye karşılık vererek ona, 'Mısır'ın üçte ikisinin kendisini seçtiğini ve hâlâ Mısır Cumhurbaşkanı'nın kendisi olduğunu' söyledi.

Mursi, askeri darbenin zulüm olduğunu, bunu kendisinin ve onu seçen halkının asla kabul edemeyeceğini söyledi. Diğer yandan Mursi, kendisine yöneltilen 20 soruyu cevapsız bırakarak, sorgulamayı reddettiğini belirtti ve savcıyı ise hâlâ 'dokunulmazlık' hakkının bulunduğu hususunda uyardı.

Mursi, önceki gün ceza mahkemesine sevk edilmişti. Mursi'nin yargılanması ile ilgili olarak Mısır Savcısı Hişam Barakat çarpıcı iddialar ortaya attı. Mursi, Cumhurbaşkanı bulunduğu sırada kendisine muhalif olan kişilerin Cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde anayasa taslağını protesto etmek amacıyla toplandığı sırada, çıkan olaylarda göstericileri öldürmeye teşvik etme iddiasıyla yargılanacak. Mısır'ın yerel haber kaynağı 'Almasry el youm' ve 'Elwatannews'de çıkan haberde, Başsavcı Barakat'ın aynı suçlamaları diğer İhvan üyelerine de yönelttiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 10:08
banner53
YORUM EKLE

banner39