banner15

Mursi'den 4 ay sonra ilk görüntü

Mısır’ın cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi’nin tutuklandıktan sonra çekildiği belirtilen fotoğrafları televizyon El-Hayat televizyonu tarafından yayınlandı.

Mursi'den 4 ay sonra ilk görüntü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mürsi’nin tutuklandıktan sonra çekildiği belirtilen fotoğrafları ülkede yayın yapan El-Hayat televizyonu tarafından yayınlandı.Temmuz ayında askeri darbeyle görevinden alınan Muhammed Mürsi, yarın mahkeme önüne çıkacak.

Bilinmeyen bir yerde gözaltında tutulan Mürsi, ailesiyle görüştürülmüyordu.Mürsi ve Müslüman Kardeşler yöneticilerinin yargılanacağı dava için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Devrik cumhurbaşkanı, “göstericileri öldürmeye teşvik etmek” suçundan yargılanacak.

MURSİ YARIN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yaklaşık 4 aylık tutukluluk süresinin ardından yarın hakim karşısına çıkacak.

Darbe yönetiminin, Mursi'yi yargı karşısına çıkararak "bir dönemi geride bırakma" planlarına karşın, duruşma ve ardından tanık olunacak gelişmelerin, Mısır'da darbe karşıtı direnişe yeni bir ivme kazandırabileceği ifade ediliyor.

Ortadoğu'nun en kalabalık ülkesi Mısır'ın siyasal ve toplumsal dengeleri üzerinde önemli etkileri olması beklenen yargı süreci dünya tarafından da yakından izlenecek.

Ortadoğu ve Afrika bölgesinde bulunan ofisleri aracılığıyla diğer ülkelerde Mursi'nin yargılanmasına tepki olarak düzenlenmesi beklenen darbe karşıtı gösterileri de izleyecek.

Mısır basınında yer alan haberlere göre, Mısır makamlarının yine güvenlik gerekçesiyle Mursi'yi duruşma salonuna getirmekten vazgeçmesi de ihtimal dahilinde. Bu yönde bir karar alınmaması halinde Mursi, tutuklu bulunduğu yerden askeri helikopterle Polis Akademisi'ne nakledilecek. Mursi, kendisini karşılayan güvenlik güçleri refakatinde mahkeme salonuna getirilecek.

Tora Hapishanesi'nde bulunan diğer sanıklar da mahkeme salonuna yoğun güvenlik eşliğinde getirilecek. Mahkeme salonunun içinde ve dışında güvenlik önlemleri alınacak. Mahkeme heyeti üyelerinin, evlerinden mahkeme salonlarına geliş ve gidişleri güvenlik güçlerinin gözetiminde gerçekleşecek.

Mahkemede hakim karşısına çıkacak isimler şöyle
- Darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi
- Eski Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Esad Muhammed Ahmed Şeyha
- Eski Cumhurbaşkanı Sekreteri Ahmed Muhammed Abdulati
- Cumhurbaşkanlığı Emniyet Müsteşarı Eymen Abdurauf Ala Ahmed (Eymen Hüdhüd)
- Muhammed el-Biltaci - Hürriyet ve Adalet Partisi yürütme kurulu üyesi ve İhvan yöneticilerinden
- Muhammed Hüseyin Aryan - Hürriyet ve Adalet Partisi Başkan Yardımcısı
- Ala Hamza Ala Seyid - Şarkiyye kenti idari müfettişi
- Raza Muhammed Savi - Petrol Mühendisi
- Lemlum Makavi Cuma Afifi - Diplomat
- Abdulhakim İsmail Abdurrahman - Öğretmen
- Hani Seyyid Tevfik Seyyid - İşçi
- Ahmed Mustafa Hüseyin Abdulmuğir - Yönetmen
- Abdurrahman Azuddin Heni - Mısr 25 kanalı muhabiri, Siyasi aktivist
- Cemal Sabır Mustafa - Hazımın hareketi liderlerinden
- Vecdi Abdulhamid Muhammed Ganim - Vaiz ve İhvan üyesi olduğu varsayılıyor

ULUSAL İTTİFAK: YARGILAMA YASADIŞI VE GEÇERSİZ

Bu arada, Mısır'daki Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak'tan yapılan yazılı açıklamada,  Mursi'nin yargılanmasının yasadışı ve geçersiz olduğu belirtilerek, "Cesaretiniz varsa duruşmayı canlı yayınlayın" çağrısında bulunuldu.

AVUKAT HEYETİ KAHİRE'YE GELECEK

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi üyesi İbrahim Münir, aralarında ABD ve İngiltere'den avukatların da bulunduğu 4 kişilik heyetin, Mursi'nin yarın yapılacak duruşmasını izlemek üzere mahkemede hazır bulunacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 19:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48