Mursi'nin davasında 10. duruşma başladı

Mursi ile 14 sanığın yargılandığı, kamuoyunda "İttihadiye olayları" olarak bilinen davanın 10. duruşması başladı

Mursi'nin davasında 10. duruşma başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 14 sanığın yargılandığı, kamuoyunda "İttihadiye olayları" olarak bilinen davanın 10. duruşması, başkent Kahire'deki Polis Akademisi binasında başladı.

Alınan bilgiye göre mahkeme heyeti, duruşma başlamadan önce Mursi'nin ve diğer sanıkların bulunduğu cam kafeslerdeki ses sistemini test etti. Mursi duruşmaya bir saat gecikmeli getirilirken, gecikmenin nedeni hakkında açıklama yapılmadı.

Duruşma salonuna, Mısır Başsavcılığı tarafından, İttihadiyye Sarayı (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) olaylarına ilişkin sunulan ve Radyo Televizyon Kurumu'nun incelediği teknik rapora ait CD'lerin izlenilmesi için 3 büyük ekran kuruldu.

Mahkeme tarafından Mursi'nin savunması için atanmış Avukat es-Seyyid Hamid, duruşmadan önce yaptığı açıklamada, dava kapsamında deşifre edilen videoların sanıklara yöneltilen suçlar için delil teşkil etmediğini belirterek, "Videolarda teknik açıdan sorun yok, gayet temiz ancak sanıklara yöneltilen suçlamalar için delil teşkil edecek özellikte değiller. Videolarda, bazı grupların eylem yaptığı ve aralarında arbede yaşandığı görülüyor ancak göstericilerin hangi gruba mensup olduğuna dair bir iz, bir işaret bulunmuyor" dedi.

İttihadiye davasında yargılanan 14 sanığın savunma heyetinden Avukat Muhammed ed-Demati ise hazırlanan bilirkişi raporunun bu alanda uzman olmayan kişilerce hazırlandığına dair bulguların olduğunu kaydetti. Konu hakkında detaylı bilgi vermeyen Demati, raporda yer alan bazı kelimelerin, sanıklara yöneltilen suçlamaları destekleyen ve onların lehine olan kısımları gizlemek amacıyla kasıtlı olarak yazıldığını savundu.

Öte yandan sanık avukatlarından Cemal Sabir, duruşma öncesi vatandaşlar tarafından darp edildiği gerekçesiyle güvenlik güçleriyle tartıştığını söyledi. Sabir, "Eğer onların saldırısına ben de karşılık verseydim, bana terörist derlerdi" diye konuştu.

Mursi ve 14 sanık, kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" olarak bilinen, 2012'de "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik" suçlamasıyla açılan dava kapsamında, 4 Kasım'da ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 16:13
banner53
YORUM EKLE

banner39