banner39

Mursi'nin duruşması başladı

Mısır'ın darbeyle görevden alınan cumhurbaşkanı Muursi ve 35 sanığın yargılandığı casusluk davasının duruşması başladı

Ortadoğu 16.02.2014, 12:55 16.02.2014, 13:25
Mursi'nin duruşması başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır devlet televizyonu, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 35 sanığın yargılandığı davanın duruşmasının başladığını duyurdu.

Kamuoyunda "Hamas ve Hizbullah'la işbirliği yapmak" ve "Casusluk" olarak anılan ve Kahire’nin doğusundaki Polis Akademisi’nde görülen dava kapsamında 15 sanık gıyaben yargılanacak. 

Mursi, aralarında eski yardımcıları ile İhvan yöneticilerinin de bulunduğu toplam 35 kişiyle, "Mısır devletinin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas hareketi, Lübnan'daki Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları’yla suç amaçlı işbirliği" yapmakla suçlanıyor.

Davada, Mursi'nin yanı sıra dönemin Cumhurbaşkanlığı Divan Başkanı Muhammed Rifaa et-Tahtavi, Yardımcısı Esad eş-Şeyha, Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati, HAP Genel Başkanı Saad el-Katatni, Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, Genel Sekreter Muhammed el-Beltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcıları Hayrat Şatır ve Mahmud İzzet ile 26 İhvan yetkilisi yargılanıyor.

Mısır makamlarının Mursi ve diğer sanıklara yönelttiği resmi suçlamada kullanılan Arapça "tehabur" kelimesi, "bir komplonun parçası olarak, yabancı güçlerle iletişim kurmak ve devlet sırlarını ifşa etmek" anlamına geliyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?