banner39

Mursi'nin duruşması bugün görülecek

Mursi'nin yargılandığı "Katar adına casusluk" davasının duruşması bugün devam edecek

Ortadoğu 08.09.2015, 07:51 08.09.2015, 13:26
Mursi'nin duruşması bugün görülecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve 10 kişinin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması bugün görülecek.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Polis Akademisi'ndeki Kahire Ceza Mahkemesi'nde, Mursi ve 10 kişinin "Katar adına casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında tanıkların dinlenilmesine dün devam edildi.

İçişleri Bakanlığı'na bağlı ulusal güvenlik teşkilatı yetkililerinden Tümgeneral Adil Azeb'in verdiği ifadede, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında, ülkedeki karşıt iki grup arasında iç savaş çıkarılması çağrısıyla gösteri düzenlendiğini söyledi.

Duruşmaya cam kafeste ve idam giysileriyle getirilen Mursi, yüzündeki memnuniyetsizliğe dair belirtilere rağmen Azeb'in ifadesini sessizce dinledi.

Kahire Ceza Mahkemesi, eski Mısır Cumhuriyet Muhafızları komutanlarından Tümgeneral Muhammed Ahmed Zeki'nin tanıklığının dinlenilmesi için duruşmanın bugüne ertelenmesine karar verdi.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından Mursi ve darbe karşıtları hakkında birçok dava açıldı. Bunlardan "Hapishaneler baskını" davasında Mursi'nin yanı sıra birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında ise 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. "Casusluk" davasında Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar sürüyor.

Mursi ve 10 kişi, "Katar adına casusluk" davasında ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunu Katar ile paylaşmakla" suçlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?