Mursi'nin ilk ziyareti Suudi Arabistan'a

Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ilk ziyaretini bugün Suudi Arabistan'a gerçekleştirecek

Mursi'nin ilk ziyareti Suudi Arabistan'a

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni – Kahire

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ilk yurt dışı ziyaretini 11 Temmuz 2012 tarihinde Suudi Arabistan'a yapacak.

Mısır'ın Müslüman Kardeşler kökenli  ilk Cumhurbaşkanı'nın ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan'a yapması bölgede yakından takip ediliyor. Mursi ziyaret esnasında Suudi Arabistan Kralı  Abdullah bin Abdulaziz'in yanı sıra Başbakan ve Savunma Bakanlıkları görevini yürüten Prens Süleyman bin Abdulaaziz ile görüşecek.

Suudi Arabistan'ın Mısır Büyükelçisi ve Arap Birliği daimi üyesi Ahmed bin Abdulaziz el Gıtan, ziyaretin Suudi Arabistan Kralı'nın daveti üzerine gerçekleşeceği ifade ederek, hedefin iki ülke ilişkilerini daha da geliştirmek olduğunu söyledi. Özellikle de Suudi Arabistan yatırımlarının Mısır'da daha da artırılmasının hedeflendiğini dile getiren Büyükelçi,ikili ilişkilerin çok yönlü ve boyutlu olduğunu hatırlattı.

Mursi'nin Suudi Arabistan ziyareti Müslüman Kardeşler ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin geçmişiyle de ilgilendiriliyor. 1936 yılında Suudi Arabistan'ın kurucusu Kral Abdulaziz Al'i Suud ile Müslüman Kardeşler'in kurucusu Hasan el Benna görüşmüştü. Hac mevsiminden sonra farklı ülkelerden gelen ilim adamlarıyla bir araya gelen kral, o yıl Mısır'dan gelen heyetin içinde yer alan Hasan el Benna ile de bir araya gelmişti.

Görüşme esnasında Hasan el Benna, Kral Abdulaziz'den Suudi Arabistan'da Müslüman Kardeşler'in bir şubesinin açılmasını istemiş, Kral da 'Hepimiz Müslüman Kardeşleriz' şeklinde cevap vermişti. Hasan el Benna bu görüşmenin detaylarını sonradan hatıralarında yazmıştır.

Mısır'da yapılan 1952 Hür Subaylar devriminden sonraki dönemlerde Müslüman Kardeşler ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler yaklaşma – uzaklaşma ekseninde seyretti. Kral Suud, Cemal Abdunnasır zamanında Müslüman Kardeşlerle Mısır yönetimi arasında yaşanan krizde arabulucuk yapmış, Abdunnasır da bu girişime olumlu cevap vermişti. Ancak kralın bu girişimi, Abdunnasır ile Ihvan arasında başlayacak amansız ve acımasız mücadele sürecini engelleyemeyecekti.

Kral Faysal döneminde Suudi Arabistan, Müslüman Kardeşler'in ileri gelenlerini ülkesinde kabul etti. Ihvan'ın temsilcileri Suudi Arabistan'da yargı gibi bazı yüksek mevkilerde görev yaptı. Ülkedeki bazı caddelere Müslüman Kardeşler'in önemli şahıslarının ismi bile verildi.

Suudi Arabistan ile Mısır savaş gibi olağanüstü durumlarda da yardımlaştı. Sedat döneminde Mısır'ın Suveyş Kanalı'nın doğusunu, Sina Yarımadası'nı İsrail işgalinden kurtartığı 1973 savaşında Suudi Arabistan, Mısır'a bazı silah ve mühimmat yardımında bulunmuştu.

Mübarek döneminde iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olduğu ve özellikle de son 15 yılda iki ülkenin aynı paralelde hareket ettiği gözlendi. Hüsnü Mübarek'in Mısır'da Selefi hareketlerinin önünü açmasının bu ilişkide önemli bir payanın olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte.

Mısır'da 700 bin civarında Suudi Arabistan kökenli aile yaşıyor. Suudi Arabistan'da farklı işlerde çalışan Mısırlıların sayısı ise, 1.7 milyon civarında. Her yıl ortamal 1.5 milyon Mısırlı umre için Suudi Arabistan'a giderken, yarım milyon Suud vatandaşı da Mısır'a turistlik ziyarette bulunuyor.

İki ülkenin yakınlaşması, Arap ülkelerinin ve bölgenin istikrarında önemli siyasi, askeri, ekonomik ve manevi unsurları bünyesinde taşıyor olmasından dolayı Ortadoğu için önem arzediyor. Mursi'nin Suudi Arabistan'a ziyareti iki ülkenin ekenomik, kültürel, siyasi ve tarihi ilişkilerinin boyutunun yanında, körfez ülkelerine ılımlı mesaj içermesi bakımından önemli.

Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı körfez ülkeleri, Mısır'da Müslüman Kardeşler'in iş başına gelmesinden endişe ettiğini resmi ağızlardan duyurmuştu. İran ile ciddi sıkıntılar yaşayan körfez ülkeleri, İran Devrimi'nden bu yana çok alt seviyede diplomatik ilişkiler içerisinde olan Mısır'ın, Ihvan'ın yönetime gelmesiyle birlikte bu ülke ile sıkı ilişkiler kuracağını varsaymaktaydı.

SUUDİ ARABİSTAN'IN MISIR'DAKİ YATIRIMLARI 27 MİLYAR DOLAR

Suudi Arabistan'ın Mısır'daki yatırımları 27 milyar dolar civarında. 2011 yılında Mısır ile Suudi Arabistan arasında 4.75 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012 yılı ilk çeyreğinde yüzde 50 civarında artış gösterdi.

Suudi Arabistan'ın Mısır'da sanayi, hizmet, turizm ve ziraat gibi farklı alanlarda 779 projesi bulunuyor. Bu projelerde 88 bin civarında Mısırlı istihdam edilmiş durumda.

MISIR'IN TERCİHİ KÖRFEZ

Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Hüsnü Mübarek döneminde Mısırla iyi ilişkiler içinde olan körfez ülkeleri, Müslüman Kardeşler'in işbaşına gelme ihtimalinin ortaya çıkmasının ardından ciddi bir rahatsızlık duymuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turunda petrol zengini bazı körfez ülkelerinin Amr Musa'ya, ikinci turunda ise Ahmed Şefik'e maddi destek verdiği dahi iddia edildi.

Mursi'nin ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistan'a yapması,  Mısır'ın yeni dönemde ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel  ilişkilerini Körfez ülkeleriyle artıracağının signali olarak algılanıyor. Ziyaret aynı zamanda, körfez ülkelerinin İran endişesini giderme girişimi olarak ta yorumlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 10:12
banner53
YORUM EKLE

banner39