banner15

Mursi'nin mahkemesinden ilk görüntüler / FOTO- VİDEO

Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı muhammed Mursi'nin mahkemedeki ilk görüntüleri yayınlandı; takım elbiseli Mursi, Rabia işareti yaptı, mahkemeyi reddetti

Mursi'nin mahkemesinden ilk görüntüler / FOTO- VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır devlet televizyonu, darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin başkent Kahire'de bugün yapılan mahkemesine getirilmesi ve duruşma salonundaki görüntülerini yayınladı.

Görüntülerde Mursi mahkeme salonundaki demir parmaklıklar arkasında görünüyor. Mursi ile birlikte yargılanan diğer Müslüman Kardeşler (İhvan) liderleri beyaz elbiseler giyerken, Mursi'nin takip elbise ile durması dikkat çekiyor.

Yerel medyada, Mursi'nin beyaz hapishane elbisesini giymeyi reddettiği için duruşmaya ara verildiği bilgisi yer almıştı.

Görüntülerde ayrıca beyaz elbise giymiş liderlerinin arkaları dönük, Mursi'nin ise yüzü kameralara dönük Rabia işareti yapması da yer alıyor.

DURUŞMADA İLGİNÇ ANLAR

Duruşma salonuna ilk olarak getiren İhvan üyesi sanıkların üzerinde tutuklulara giydirilen "beyaz elbise"nin olduğu görüldü.

Aralarında Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki eylemlerde polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Esma Biltaci'nin babası İhvan liderlerinden Muhammed el-Beltaci'nin de bulunduğu sanıklar duruşma öncesi "Rabia" işareti yaparak mahkeme heyetini protesto etti.

Bu sırada bir minibüsle duruşma salonunun bulunduğu binanın önüne getirilen Mursi üzerindeki takım elbiseyle dikkat çekti.

Duruşma salonunda sanıkların tutulduğu demir kafese alınan Mursi, içeri arkadaşlarının alkışları arasında "Rabia" işareti yaparak girdi.

Mursi'nin tutuklulara giydirilen "beyaz elbise"yi giymeyi reddetmesi mahkeme salonunda krize neden oldu.

Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri Mursi'ye seslenerek Mısır yasalarına göre tutukluların giymesi gereken "beyaz elbise"yi giymesini istedi.

SİZİN MEŞRUİYETİNİZİ TANIMIYORUM

Bunun üzerine Mursi "Rabia" işareti yaparak, "Ben Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı'yım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum" dedi.

Ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak görevini yerine getirebilmesi için serbest bırakılması gerektiğini belirten Mursi, "Cumhurbaşkanı" sıfatıyla mahkemede bulunduğu için hakimin kendisiyle konuşurken ayağa kalkmasını istedi.

"Ben Dr. Muhammed Mursi; şu an darbe sebebiyle buradayım. Mısır Cumhuriyeti'nin başkanı olarak burada zorla tutuluyorum. Bu, suç teşkil ediyor" diyen Mursi, kendisine yöneltilen suçlamaları cevapsız bırakıp, hakime hitaben "Meşru bir cumhurbaşkanını yargıladığın için seni, ceza mahkemesinde yargılatacağım" şeklinde konuştu.

Mursi, mahkeme başkanına hitaben "Yüce Mısır yargısının bir gün gelip de kanunlara göre suçlu, hain ve yıkıcı askeri darbeye alet olmasını yakıştıramıyorum" ifadelerini kullandı.

"ÖZGÜR MISIR HALKINA BENDEN SELAM İLETİN"

Mursi'nin duruşma salonunda bulunanlara, "Özgür Mısır halkına benden selam iletin. Onlara 'Kardeşiniz Mursi, direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek' deyin" şeklinde hitap ettiği belirtildi.

Hakim, Mursi ve diğer sanıkları uygun bir zamanda kendilerine söz verileceğini söyleyerek, sessiz olmaya çağırdı.

Bu sırada İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci ile göz göze gelen Mursi, "Üzülme kardeşim Esma cenette" diyerek tesellide bulundu. Bu konuşma gergin olan mahkeme salonunda duygusal bir atmosferin oluşmasına yol açtı.

İMAMLIK YAPTI, NAMAZ KILDIRDI

Mursi, duruşma kafesinde içerisinde diğer arkadaşlarıyla cemaatle öğle namazı kıldı. Namazda Mursi'nin cemaate imamlık yaptığı görüldü.

Biltaci ile diğer sanıkların "Rabia işareti" ile sık sık slogan attıkları mahkemede, suçlamalara konu olan İttihadiye Sarayı'ndaki saldırıda ölenlerin yakınları, Mursi aleyhinde sloganlar atarak "idam" edilmesini istedi.

Aavunma heyetinden avukat Memduh Ahmed ise mahkemenin, "dava dosyasının gözden geçirilmesi" ve avukatların, "Mursi ile eski Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Esad Muhammed Ahmed Şeyha'yla görüşülmesi" yönündeki talepleri üzerine duruşmayı 8 Ocak 2014 tarihine ertelediğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 16:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
necmi
necmi - 7 yıl Önce

editörden ricam :eski cumhurbaşkanı ifadsi yerine ,devrik seçilmiş ilk cumhurbaşkanı ifadesini kullansın

banner39

banner36

banner47

banner48