Mursi'nin yargılandığı İttihadiye davası yarına ertelendi

Mursi'nin de yargılandığı "İttihadiyye olayları" davasının duruşması yarına ertelendi

Mursi'nin yargılandığı İttihadiye davası yarına ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen davanın duruşmasına devam edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Polis Akademisi binasında görülen duruşmada, savcılığın iddianamesi okundu. Mursi'nin olay günü Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Muhammed Zeki'ye haber vermeden saraydan ayrıldığı ve 8 saati aşkın sürede olayla ilgili herhangi bir soru sormadığı dile getirilen iddianamede, Mursi, "Mısırlı vatandaşların kanlarını önemsememekle" suçlandı.

"SANIKLAR SIRTINI DÖNDÜ"

Duruşmada iddianame okunurken sanıkların "sırtlarını dönmeleri" dikkati çekerken Mursi döneminin Cumhurbaşkanlığı Divan Başkan Yardımcısı Esad eş-Şeyha'nın ise jimnastik hareketleri yaptığı, Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammmed Said Ketatani'nin ise bu esnada Mursi'yle uzun süre işaret diliyle konuştuğu kaydedildi.

Mahkeme heyeti, Mursi ve 14 sanığın yargılandığı davanın duruşmasını, savcılığın iddianamesinin dinlenmesine devam edilmesi için yarına erteledi.

Kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen, 2012'de "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik" suçlamasıyla açılan dava kapsamında Mursi ve beraberindekiler, ilk kez, 4 Kasım 2013'te hakim karşısına çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2014, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35