banner39

Mursi'nin yeri darbenin ilk günü değiştirilmiş

Darbeci cuntanın lideri Sisi'ye ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı sızdırıldı, ses kaydında Sisi, Mursi'nin yerini her ihtimale karşı hemen değiştirttiğini söylüyor

Ortadoğu 26.10.2013, 08:12 26.10.2013, 11:46
Mursi'nin yeri darbenin ilk günü değiştirilmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'ye ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı yayınlandı.

El-Cezire televizyonunda yayınlanan ses kaydının, Sisi'nin El-Mısr El-Yevm Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yasir Rızk'a verdiği demeci sırasında kaydedildiği ileri sürüldü.

Savunma Bakanı Sisi, ses kaydında, Mursi'nin, 8 Temmuz'da başkent Kahire'nin doğusunda gözetim altında tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde asker ve Mursi destekçileri arasında yaşanan çatışmaların ardından başka bir yere nakledildiğini, olayda ölen ve yaralananlar olduğunu belirtiyor.

 "Cumhurbaşkanın bulunduğu askeri bir binaya girilebilir mi? Bundan dolayı kendisini aynı gün hızlıca başka bir yere naklettik" ifadesini kullanan Sisi, Yasir Rızk'ın Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde hayatını kaybeden protestocularla ilgili soru üzerine, "İnsanlar farkında olmadan birbirlerini öldürebilir. Orada silahlı gruplar vardı. Olaylarda ölen ve yaralananlar oldu. Kimseyi zan altında bırakmamak için silahlı grubun hangi taraftan olduğunu söylemeyeceğim. Ancak bu olaylar kabul edilemez kayıplara neden oldu" ifadelerini kullanıyor.

Savunma Bakanı Sisi, ses kaydında, 27 Temmuz'da güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye meydanında halka ateş açılması sonucu 200 kişinin hayatını kaybettiği, 4 bin 500’den fazla kişinin yaralandığı olaylar öncesinde halka yaptığı, "Terör ve şiddete karşı bana yetki verin. Meydanlara inin" çağrısına işaret ederek, 26 Temmuz'da çağrısına verilen destek gösterileri nedeniyle oldukça mutlu olduğunu ifade etti.

Mısır'da, demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı darbenin altıncı günü olan 8 Temmuz'da, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren halkın üzerine sabah namazında açılan ateşte 84 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce sivil yaralanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?