Mursi'nin zehirlenme ihtimali için soruşturma talebi

Mısır'da feshedilen meclis üyelerinin ülke dışında kurduğu "Meşru Parlamento" tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Mursi'nin sağlık durumu ile ilgili bağımsız bir rapor yazılması istendi

Mursi'nin zehirlenme ihtimali için soruşturma talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hapishanede kendisine verilen yemeklerden zehirlenmiş olma ihtimali nedeniyle uluslararası soruşturma yapılması gerektiği belirtildi.

Mısır'da feshedilen meclis üyelerinin ülke dışında kurduğu "Meşru Parlamento" tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Mursi'nin sağlık durumu ve mahkemeye katılmamasına ilişkin Mısır rejiminin yaptığı çelişkili açıklama derin endişe uyandırdı. Mahkeme üyeleri Mursi'nin yaşamından sorumludur" denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun sorumluluklarını üstlenerek, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye yönelik rejimin tacizlerinin önlemesi çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Mursi'nin Kasr el-Ayni Hastanesi'ne nakledilmesini ve doktorların rahatsızlığın sebepleri ve hapishanede kendisine verilen yemeklerden zehirlenip zehirlenmediği hakkında bağımsız bir rapor yazılmasını istiyoruz. Bunun yanı sıra rahatsızlanmasına yol açan etkenlerin öğrenilmesi için avukatı ve ailesinin Mursi'yi derhal ziyaret etmesinin temin edilmesini talep ediyoruz"

Açıklamada ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (OHCHR) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Mursi'yi ziyaret ederek kan örneği almasının istendiği kaydedildi.

Öte yandan Mursi'nin oğlu Abdullah Mursi, Facebook hesabında babasının sağlık durumunun iyi olduğu paylaşımında bulundu.

Mursi, kan şekerinin düşmesi nedeniyle dün "Katar adına casusluk" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasına katılmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 09:41
banner53
YORUM EKLE

banner39