banner39

Mursi'ye sürgün planı gündemde

Mısır'da tartışılan plana göre Mursi'nin sürgüne gönderilmesi, İhvan yöneticilerinin gösterileri bitirmeleri şartıyla serbest kalması öngörülüyor

Ortadoğu 05.08.2013, 10:21 05.08.2013, 10:27
Mursi'ye sürgün planı gündemde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alan askerî darbenin ardından ordunun gösterilere silahlı müdahalesi ile başlayan ve en az 300 kişinin ölümüne neden olan gerilime siyasi çözüm bulmak amacıyla yeni bir formül tartışılıyor.

İngiliz Gazetesi The Sunday Times, ABD ve Avrupa Birliği'nin katılımıyla hazırlanan, Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin de aracı olarak katkı yaptığı plan çerçevesinde Kahire'ye yaklaşık bir saat uzaklıktaki bir askerî tesiste tutulduğu tahmin edilen Mursi'nin sürgüne gönderilmesini öngördüğünü yazdı.

Plana göre darbenin ardından tutuklanan Müslüman Kardeşler liderleri ve üyelerinin büyük çoğunluğu da serbest bırakılacak. İhvan üyelerine ait olan ve askerî darbe sonrasında dondurulan banka hesapları da tekrar harekete açılacak. Karşılığında ise Müslüman Kardeşler'den ülkedeki durumu kabul etmesi ve siyasi sürece katılması isteniyor. Ayrıca başta Adeviye Meydanı olmak üzere, Mursi yanlılarının protesto gösterisi yaptığı yerlerin de boşaltılması şart koşuluyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?