banner39

Mursi'ye yanlış istihbarat veren istihbaratçıya hapis!

Mursi'ye özellikle yanlış istihbari bilgiler verdiklerini itiraf eden Mısır istihbarat servisinin eski üst düzey isimlerinden Servet Cude'ye, 'bilgi sızdırdığı' gerekçesiyle hapis cezası verildi

Ortadoğu 30.10.2014, 17:35 30.10.2014, 17:56
Mursi'ye yanlış istihbarat veren istihbaratçıya hapis!

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'da eski bir istihbarat yetkilisine 'Milli güvenliğe aykırı olarak bilgi sızdırdığı' suçlamasıyla bir yıl hapis cezası verildi.Mısır ordusundan emekli general ve İstihbarat Servisi eski vekili Servet Cude, "İstihbarat, Mursi'ye kasten yanlış bilgi veriyordu" açıklaması nedeniyle, bilgi sızdırdığı gerekçesiyle hapse mahkûm edildi.

Cude, Bir gazeteye verdiği eski bir röportajda, "Mursi'nin hain olduğunu biliyorduk, bu yüzden ona sürekli yanlış bilgi veriyorduk" diye konuştu.

Röportajda, Mursi önünde ettikleri yemine sadık kalmadıklarını ifade eden Cude, dönemin istihbarat başkanı Rafet Şahade'nin kendisine "Ettiğin yemini unut, bunun için de tövbe et" dediğini aktarmıştı.

Cude'nin bu sözlerini 'ülkenin güvenliğine aykırı gizli bilgiler' olarak kabul eden Mısır İstihbarat teşkilatı, Cude'yi Askeri Mahkemeye rapor etti. Askeri Mahkeme, raporu incelemesinin ardından, dün Cude'ye 1 yıl hapis cezası verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?