banner39

Musavi: D-8'in bilinirliği artarsa etkisi de artacak

D-8 Genel Sekreteri Musavi, birliğin bu yıl içinde Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak 9. Devlet Başkanları Zirvesi ile yeni bir döneme gireceğini söyledi

Ortadoğu 20.02.2014, 15:25 20.02.2014, 15:25
Musavi: D-8'in bilinirliği artarsa etkisi de artacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhamed Musavi, örgütün taşıdığı büyük potansiyele karşı yeterince tanınmadığını ifade ederek, “D-8’in görünürlüğünün ve bilinirliğinin artması, etkisini ve gücünü de arttıracaktır” dedi. 

İslâm İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu’na katılmak üzere Bağdat’a hareketinden önce açıklamalarda bulunan Musavi, D-8’in taşıdığı büyük potansiyele karşın ne Türkiye’de, ne de dünya kamuoyunda yeterince bilinmediğini dile getirerek, “D-8’in görünürlüğünün ve bilinirliğinin artması, etkisini ve gücünü de arttıracaktır. Bu toplantının da bunu sağlamak için önemli bir imkan sağlayacağını düşünüyorum” dedi. 

D-8 GELİŞEN DİĞER ÜLKELERE DE ÖNCÜLÜK EDECEK 

Musavi, D-8’i kuran 8 ülkenin İİT içinde teknolojik ve ekonomik kalkınma düzeyleri, gelişen ve üreten ekonomileri, ticari potansiyelleri ve nüfusları itibarıyla ilk sekizi oluşturduğuna dikkat çekerek, “D-8 ülkeleri  pek çok alanda 57 üyeli İİT’yi yüzde ile yüzde 80 arasına değişen oranlarda temsil etmektedir. Bu da örgütün sahip olduğu potansiyeli bize açıkca gösteriyor” dedi. 

D-8 olarak sadece İslam ülkeleri değil, gelişmekte olan diğer ülkeler arasında da uzun vadeli işbirliğine öncülük etmeyi öngördüklerini belirten Musavi, D-8 ülkelerinin üyesi oldukları bölgesel örgütlerde de aktif olduğu ifade ederek, “Türkiye, İran ve Pakistan ECO, Malezya ve Endonezya ASEAN oluşumlarında, Mısır Arap Birliği’nde, Nijerya Afrika Birliği ve ECOWAS’ta öncü konumdadır” diye konuştu. 

YENİ VİZYON HAZIRLIĞI 

Dünyanın da, D-8 üyesi ülkelerin de örgütün kurulduğu 17 yıl öncesinden farklı bir noktada olduğuna işaret eden Musavi, şunları kaydetti: 

“Büyük bir değişim ve dönüşümden geçiyoruz. Pek çok küresel ve bölgesel kriz ile karşılaştık.Nüfusumuz 1997’den bu yana 300 milyon oldu. Ticaretimiz ve  üretimimiz 4 kat arttı. Bu değişime ayak uydurmak için yeni vizyon hazırlığı içindeyiz. D-8 bu yıl içinde Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılacak 9. Devlet Başkanları Zirvesi ile yeni bir döneme girecek. Kurucu ülke Türkiye’nin başkanlığında bu yeni dönemde D-8’in sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkaracak önemli işlere imza atacağımıza inanıyorum.” 

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan D-8, 15 Haziran 1997'de İstanbul'da yapılan devlet ve hükümet başkanları zirvesiyle kuruldu. 

İİT ÜLKELERİ DÜŞÜNCE KURULUŞLARI FORUMU 

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) girişimiyle 2010 yılından itibaren İstanbul, Bakü ve Kahire’de dört kez düzenlenen İİT Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu’na bu yıl  Musavi’nin yanı sıra Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Irak Stratejik Çalışmalar Grubu Direktörü Dr. Wathak El-Haşimi, Konferans Başkanı ve Irak İletişim Bakanı Dr. Torhan M. A. Al Mufti, TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ile İİT resmi temsilcileri de katılacak. Forum 21-22 Şubat tarihlerinde Irak'ın başkenti Bağdat'ta gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?