Müşerref'in yurt dışına çıkması gündemde

Pakistan'da vatana ihanet suçlamasıyla yargılanan eski devlet başkanı Pervez Müşerref'in yurt dışına gidebileceği iddia ediliyor

Müşerref'in yurt dışına çıkması gündemde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'da vatana ihanet suçlamasıyla yargılanan eski devlet başkanı Pervez Müşerref'in yurt dışına çıkacağına dair söylentiler yayılmaya başladı.

Pakistan'ın Ravalpindi kentindeki Nur Han Havaüssü’nde bekleyen, bir Körfez ülkesine ait özel uçak, Pakistan eski devlet başkanı Pervez Müşerref’in ülkeden ayrılabileceği söylentilerinin yayılmasına neden oldu.

Dün gerçekleştirilen duruşmada Müşerref, üç ay sonrasında vatana ihanet suçlamasıyla resmi olarak yargılanmaya başlandı. Mahkeme, herhangi bir emir halinde Müşerref’in duruşmaya getirilmesini isterken, bir sonraki duruşmayı 15 Nisan’a erteledi.

Mahkeme, Müşerref’in isminin yurtdışına çıkışı yasaklılar listesinden çıkarılmasının kendi yetki kapsamına girmediğini çünkü bu kararın kendileri tarafından alınmadığını açıkladı. Bu konuda hükümetin alacağı kararın Müşerref’in yurtdışına çıkıp çıkamayacağı konusunu açıklığa kavuşturacağı belirtildi.

MÜŞERREF'TEN İLK SAVUNMA

Avukatın taleplerinin ardından mahkeme heyeti ilk kez eski devlet başkanına hakkındaki suçlamaları okudu.
Mahkeme heyeti, 2007 yılında ilan ettiği olağanüstü hal ve akabinde anayasayı askıya almasının ardından yaşananlara ilişkin olarak iddia makamı tarafından Müşerref'e yönelik 5 ayrı suçlama yöneltildiğini duyurdu.
Suçlamaların okunması esnasında her birini ayrı ayrı reddeden Müşerref, daha sonra kendisine tebligat yapıldığına dair okunan metni imzaladı. 
Pervez Müşerref imzanın ardından ilk savunmasını yaptı. Ülkenin başında bulunduğu dönemde ekonomik ve askeri açıdan parlak günler yaşandığını savunan eski devlet başkanı, "Ben ülkeme her alanda hizmet ettim ancak şimdi ihanetle suçlanıyorum bu nasıl adalet?" dedi.
Duruşma, Müşerref'in yaptığı savunmanın ardından sona ererken mahkeme, duruşmanın hangi tarihe erteleneceğini ve bugünkü duruşmada yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına yönelik talep hakkındaki kararın gün içerisinde verileceğini açıkladı.
Müşerref daha sonra tedavisinin devam ettiği Rawalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne geri döndü. 
2007 yılında olağanüstü hal ilan eden Pervez Müşerrefhakkında, anayasanın 6. maddesini ihlal ettiğini ileri sürülerek vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. Eski devlet başkanı, 2 Ocak'ta görülen davanın 3. duruşmasına katılmak üzere yola çıktığında kalp krizi geçirmişti. Ravalpindi'deki Silahlı Kuvvetler Kardiyoloji Enstitüsü'ne kaldırılan Müşerref'in tedavisine devam ediliyor.
Mahkeme, yargılamanın 31 Ocak'taki 16. duruşmasında Müşerref hakkında kefalet karşılığı tutuklama kararı vermiş, eski devlet başkanı bunun üzerine 24 Aralık 2013'ten bu yana görülen davanın ilk kez 18 Şubat'taki 20. duruşmasına katılmış ancak herhangi bir savunma yapmamıştı. 
Mahkeme son olarak ise eski devlet başkanının bugünkü duruşmaya katılmaması halinde kefaletsiz olarak tutuklama kararı verileceğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39